РЕФЕРАТИВНА БАЗА ДАНИХ "УКРАЇНІКА НАУКОВА"
Abstract database «Ukrainica Scientific»


Бази даних


Реферативна база даних - результати пошуку


Вид пошуку
Пошуковий запит: (<.>ID=REF-0000806342<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 1

Matviishyna Zh. M. 
Assessment of influence of paleogeographical conditions on the formation of mineral raw materials for the manufacture of ceramic products (on the example of Opishnyanske deposit of clay rocks) = Оцінка впливу палеогеографічних умов на формування мінеральної сировини для виготовлення керамічних виробів (на прикладі Опішнянського родовища глин) / Zh. M. Matviishyna, S. P. Doroshkevych, А. S. Kushnir // Укр. геогр. журн. - 2021. - № 1. - С. 15-24. - Бібліогр.: 21 назв. - англ.

Мета дослідження - розглянути палеогеографічні особливості умов формування й накопичення глинистих порід з пізнього міоцену до голоцену та оцінити вплив змін палеогеографічних обстановок на умови й специфіку осадконагромадження, фізико-механічні властивості відкладів та їх локалізацію. На основі польових досліджень глинистих відкладів в межах ключової ділянки (селище Опішня, Полтавська обл.) та палеогеографічних інтерпретацій аналітичних літературних матеріалів схарактеризовано фізико-хімічні, механічні, генетичні властивості й особливості різновікових глинистих порід та встановлено геохронологічну належність продуктивних шарів. Оцінено вплив змін палеогеографічних умов на утворення мінеральної сировини для виготовлення керамічних виробів й окреслено перспективні ділянки місцезнаходжень цих корисних копалин. Встановлено, що сировиною для керамічної промисловості в околицях селища Опішня є глинисті відклади пізнього міоцену (строкаті глини), пліоцену (червоно-бурі глини) та плейстоцену (суглинки). Утворенню глинистих порід сприяли інтенсивні процеси вивітрювання в умовах вологого й теплого (іноді жаркого) клімату, з активним розвитком флори і фауни, що значно активізують елювіальні процеси. Якісні зміни природних умов також яскраво зафіксовані у фізико-хімічних та мінералогічних особливостях різновікових відкладів за наявністю керівних груп вторинних глинистих мінералів (каолініту, монтморилоніту, гідрослюд тощо). Відклади середнього-пізнього плейстоцену, які формувались у більш сухих та холодних умовах, у порівнянні з відкладами міоцену-раннього плейстоцену, мають значно нижчі показники пластичності й вогнетривкості та підвищені показники водопоглинання. Найперспективнішими ділянками місцезнаходжень глинистих відкладів (строкаті й червоно-бурі глини міоцену-пліоцену та плейстоценові суглинки) є площі в межах всього неогенового плато на захід від населених пунктів Опішня й Попівка.


Індекс рубрикатора НБУВ: Д344.3 + Д452.318

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж14560 Пошук видання у каталогах НБУВ 
Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
(cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
 
Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського
Відділ наукового формування національних реферативних ресурсів
Інститут проблем реєстрації інформації НАН України

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського