РЕФЕРАТИВНА БАЗА ДАНИХ "УКРАЇНІКА НАУКОВА"
Abstract database «Ukrainica Scientific»


Бази даних


Реферативна база даних - результати пошуку


Вид пошуку
Пошуковий запит: (<.>ID=REF-0000806770<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 1

Thomas R. 
Water-rich melt inclusion as "frozen" samples of the supercritical state in granites and pegmatites reveal extreme element enrichment resulting under non-equilibrium conditions = Багаті водою розплавні включення, як загартовані зразки надкритичного стану в гранітах і пегматитах, що екстремально збагачені елементами за нерівноважних умов / R. Thomas, P. Davidson, A. Rericha, D. K. Voznyak // Мінерал. журн. - 2022. - 44, № 1. - С. 3-15. - Бібліогр.: 29 назв. - англ.

Показано, що в міаролітових пегматитах під час кристалізації багатих водою розплавів зразки цих мінералоутворювальних розплавів захоплено у вигляді багатих водою розплавних включень, які збереглися переважно в кварці. Об'ємна концентрація води і температура є системовизначальними параметрами, оскільки з їх аналізу випливає, що ці розплавні включення зображують псевдобінарні криві сольвуса в координатах температури та концентрації води. Окрім того, за допомогою зменшених координат (H2O/H2Ocrit проти T/Tcrit) більшість розплавних включень досліджуваних пегматитів дуже добре відображають у стандартизованій та зменшеній кривій сольвуса. Існування та утворення таких однорідних кривих розчину є вираженням процесів кристалізації у майже рівноважних умовах. Однак багато домішок і деякі основні елементи розплавних включень, захоплених біля гребеня сольвуса (H2O/H2Ocrit від 0,5 до 1,5 і T/Tcrit >> 0,95), показують незвичайні розподіли з дуже добре визначеними кривими Гауса та/або Лоренца, що характеризуються певною площею, центром, шириною, зміщенням та висотою. Це показано на багатьох природних прикладах, одержаних з пегматитів. Лише значення зміщення представляють умови, близькі до рівноваги та відповідні концентрації елементів, які еквівалентні регіональному числу Кларка (число Кларка - це відносна кількість хімічного елемента, як правило, у земній корі). Автори інтерпретували ці розподіли як пояснення деяких надзвичайних фізико-хімічних властивостей у цій критичній області: переважно надвисокою швидкістю дифузії, низькою динамічною в'язкістю та надзвичайно низьким поверхневим натягом. Поблизу критичної точки наявні й нерівноважні, й рівноважні процеси, пов'язані з простором і часом. Окрім того, є можливість показати, що гаусовий і лоренцевий розподіл є першими наближеннями розподілу конкретних елементів, оскільки в критичній точці збагачення деяких елементів досягає такої міри, що гаусова та/або лоренцева криві вироджуються у вертикальну лінію (є асимптотичною до осі концентрації), що визначається максимальною розчинністю речовини в надкритичній системі розплав - вода. Найбільша концентрація Be, наприклад, спостерігалась у розплавних включеннях Еренфрідерсдорфа - 71 490 ppm Be.


Індекс рубрикатора НБУВ: Д342.367

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж14166 Пошук видання у каталогах НБУВ 
Повний текст  Наукова періодика України 
  Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
 
Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського
Відділ наукового формування національних реферативних ресурсів
Інститут проблем реєстрації інформації НАН України

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського