РЕФЕРАТИВНА БАЗА ДАНИХ "УКРАЇНІКА НАУКОВА"
Abstract database «Ukrainica Scientific»


Бази даних


Реферативна база даних - результати пошуку


Вид пошуку
Пошуковий запит: (<.>ID=REF-0000808001<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 1

Капустян М. В. 
Селекційна цінність інбредних ліній кукурудзи, створених на основі різноманітного вихідного матеріалу : автореф. дис. ... канд. с.-г. наук : 06.01.05 / М. В. Капустян; Національна академія аграрних наук України, Інститут рослинництва імені В. Я. Юр'єва. - Харків, 2021. - 22 c. - укp.

Наведено теоретичне узагальнення та нове вирішення важливого наукового завдання з визначення селекційної цінності інбредних ліній кукурудзи, створених на основі різноманітного вихідного матеріалу, шляхом установлення особливостей інбредних ліній за морфо-біологічними та цінними господарськими ознаками залежно від генетичного походження. Установлено вплив генетичної плазми інтродукованих форм на тривалість вегетаційного періоду та його міжфазних періодів. Визначено, що використання вихідного матеріалу, створеного за участю екзотичних та синтетичних популяцій, призводить до отримання середньостиглих і середньопізніх ліній. Наявність в генотипі досліджуваних ліній плазми сортів та елітних ліній зумовило отримання середньоранніх, середньостиглих і середньопізніх зразків. На основі ліній з невідомим родоводом створено середньоранні та середньостиглі зразки. Доведено ефективність використання індексу періоду наливу зерна (ПНЗ) з метою добору біотипів з швидкою віддачею вологи зерном на другому етапі міжфазного періоду "налив - достигання зерна". Встановлено середній за рівнем позитивний зв'язок між продуктивністю та довжиною качана (г = 0,41), кількістю зерен на качані (г = 0,50), масою 1000 зерен (г = 0,45); слабкий, але позитивний — кількістю рядів зерен — (г = 0,26). У свою чергу спостерігається висока позитивна кореляція між ознакою "кількість зерен на качані" та ознаками "кількість рядів зерен" (г = 0,76) і "кількість зерен в ряду" (г = 0,73). Маса 1000 зерен негативно пов’язана з кількістю зерен в ряду(г = - 0,38) та кількістю зерен на качані (г = -0,58). Розподіл ліній за рівнем елементів продуктивності показує, що в кожній групі споріднених за генотипом ліній є селекційно цінні зразки з високим та середнім рівнем цінних господарських ознак. Найбільшу кількість цінних зразків виявлено в групі ліній, створених на основі екзотичних популяцій, міжлінійних гібридів, синтетиків та сортів. За результатами досліджень сформовано та зареєстровано в Національному центрі генетичних ресурсів рослин України (НЦГРРУ) Інституту рослинництва ім. В.Я. Юр’єва НААН робочі колекції ліній кукурудзи. Визначено лінії з високою комбінаційною здатністю за продуктивністю, кількістю зерен на качані та масою 1000 зерен. Установлено, що у тест-гібридів, материнський компонент яких містив екзотичну плазму, висока врожайність формувалась за рахунок підвищеної кількості зерен на качані та високої маси 1000 зерен; у гібридів, материнський компонент яких створено за участю синтетичної плазми - за рахунок підвищеної кількості зерен на качані та середньої маси 1000 зерен.


Індекс рубрикатора НБУВ: П212.2-31

Рубрики:

Шифр НБУВ: РА452370 Пошук видання у каталогах НБУВ 
Повний текст  Автореферати дисертацій 
Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
(cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
 
Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського
Відділ наукового формування національних реферативних ресурсів
Інститут проблем реєстрації інформації НАН України

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського