РЕФЕРАТИВНА БАЗА ДАНИХ "УКРАЇНІКА НАУКОВА"
Abstract database «Ukrainica Scientific»


Бази даних


Реферативна база даних - результати пошуку


Вид пошуку
Пошуковий запит: (<.>ID=REF-0000808014<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 1

Алексєєва А. О. 
Еколого-радіаційна безпека прісноводних водосховищ під впливом скидів АЕС : автореф. дис. ... канд. техн. наук : 21.06.01 / А. О. Алексєєва; Кременчуцький національний університет імені Михайла Остроградського. - Кременчук, 2021. - 24 c. - укp.

Вирішено актуальне науково-практичне завдання розроблення нормативів екологічної безпеки, а саме - встановлення допустимих рівнів радіонуклідного забруднення прісноводних водосховищ, які гідрологічно пов’язані з технологічними водоймами АЕС та використовуються для забезпечення іригаційних потреб населення. На підставі проведеного аналізу результатів радіоекологічних досліджень у районі ЮУ АЕС визначено зумовленість радіонуклідного складу прилеглих прісноводних водоймищ впливом рідких скидів АЕС, в першу чергу 3H і 137Cs. Встановлено залежність вмісту 3H у прісноводних водосховищах від його вмісту у технологічних водоймах ЮУ АЕС та обґрунтовано необхідність посиленого гідроекологічного моніторингу за вмістом 3H у прісних водоймах в районі ЮУ АЕС. Визначено за екологічним принципом допустимі рівні скиду усіх радіонуклідів, які присутні у рідких скидах АЕС, що дозволяє доповнити відповідну методику. Розраховано допустимі концентрації радіонуклідів (134Cs, 137Cs, 89Sr, 90Sr, 106Ru, 54Mn, 58Co, 6060Co, 110mAg) у воді прісноводних водосховищ за екологічним принципом безпеки. Проведено польові дослідження з визначення коефіцієнту переходу 137Cs зі зрошувальної води у сільськогосподарські культури, результати яких використано під час удосконалення методики розрахунку допустимих концентрацій радіонуклідів у зрошувальній воді за радіаційно-гігієнічним принципом. Розраховані значення допустимих концентрацій радіонуклідів запропоновано використовувати у системі нормативів екологічної безпеки прісноводних водосховищ у районі АЕС, які використовуються для іригаційних потреб населення. Обґрунтовано комплексний підхід щодо забезпечення екологічної безпеки водосховищ, які гідрологічно пов’язані з технологічними водоймами АЕС, з урахуванням радіаційно-гігієнічних (ефективна доза опромінення людини) та екологічних (вміст радіонуклідів у донних відкладеннях) обмежень. Застосування цього підходу дозволить проводити оперативне оцінювання радіоекологічного стану водойм, які знаходяться під впливом скидів АЕС. Розроблено модель оперативного оцінювання радіонуклідного забруднення водосховищ у процесі зрошення (operative radiation estimation model at irrigation - OREMI), яка дає можливість визначати ефективну дозу опромінення людини під час спостереження за вмістом базового радіонукліду у воді прісноводного водосховища. Розроблений спосіб оперативного оцінювання радіонуклідного забруднення прісноводного водосховища у районі АЕС за радіаційно-гігієнічним і екологічним принципами безпеки дозволяє оперативно отримувати повну інформацію щодо рівня безпеки прісноводного водосховища у районі АЕС: 1) щодо не перевищення виділеної квоти від ліміту ефективної дози під час іригаційного водокористування з водосховища (10 мкЗв/рік); 2) щодо не перевищення ліміту активності радіонуклідів у біотичних компонентах водосховища (370 кБк/кг).


Індекс рубрикатора НБУВ: Д226.13

Шифр НБУВ: РА452383 Пошук видання у каталогах НБУВ 
Повний текст  Автореферати дисертацій 
Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
(cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
 
Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського
Відділ наукового формування національних реферативних ресурсів
Інститут проблем реєстрації інформації НАН України

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського