РЕФЕРАТИВНА БАЗА ДАНИХ "УКРАЇНІКА НАУКОВА"
Abstract database «Ukrainica Scientific»


Бази даних


Реферативна база даних - результати пошуку


Вид пошуку
Пошуковий запит: (<.>ID=REF-0000808056<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 1

Тарахно О. В. 
Розвиток наукових основ створення еластичних вогнезахисних покриттів по текстильних матеріалах : автореф. дис. ... д-ра техн. наук : 21.06.02 / О. В. Тарахно; Державна служба України з надзвичайних ситуацій, Національний університет цивільного захисту України. - Харків, 2021. - 44 c. - укp.

Розв'язано актуальну науково-прикладну проблему у сфері пожежної безпеки - розвитку наукових основ створення еластичних вогнезахисних покриттів по текстильних матеріалах. Проблема забезпечення вогнезахисту текстильних матеріалів без втрати ними функціональних властивостей і цінової доступності для широкого застосування вирішується шляхом розроблення комплексних гібридних гелів на основі кремнійорганічних сполук. У рамках даного підходу: розроблено теоретичні основи одержання еластичних покриттів шляхом корегування параметрів дозрівання кремнійорганічного золю в індукційному періоді, що зумовлює ефективність їх застосування для цілей вогнезахисту текстильних матеріалів; розроблено наукові положення щодо закріплення гелевого кремнійорганічного покриття по целюлозних волокнах текстильних матеріалів шляхом утворення ковалентних зв'язків між функціональними групами целюлозного волокна та полікремнієвої кислоти. Це, у свою чергу, зумовлює водостійкість та пролонговану вогнезахисну дію покриттів (час початку звуглювання тканини підвищується на 20-30 %, а час повного термічного руйнування тканини залежно від типу тканини підвищується в 2-10 разів); встановлено, що застосування комплексних композицій на основі кремнеземистих гелів та хімічно активних уповільнювачів горіння (антипіренів) збільшує ефективність вогнезахисної дії, що зумовлено додатковим інгібуванням процесів, які протікають як у конденсованій фазі (за рахунок сполук фосфору), так і в газовій фазі (за рахунок амонію). Використання антипіренів у кількості 0,01-0,1 мас. % зумовлює підвищення вогнезахисної дії комплексних покриттів у 12-20 разів залежно від виду текстильного матеріалу і складу антипіренової композиції. Запропоновано наукові положення щодо закріплення молекул антипірену на поверхні целюлозного волокна та гелевого покриття шляхом утворення ковалентного зв'язку між функціональними групами целюлози, гелевого покриття та антипірену, що забезпечує підвищення вогнезахисної дії комбінованих покриттів за рахунок зниження ефекту "висолювання" матеріалу, шо захищається: розроблено математичну модель вогнезахисної дії кремнійорганічного покриття по целюлозовмісному волокну ниток тканини, що забезпечує одержання прогнозних оцінок параметрів пожежної безпеки текстильних матеріалів, виходячи з рівня теплового впливу на поверхню захищеного матеріалу; встановлено, що пригнічення процесу димоутворення під час дії відкритого полум'я або теплового впливу пожежі на захищені покриттям текстильні матеріали дозволяє застосовувати розроблені композиції для вогнезахисту текстильних матеріалів на об'єктах з масовим перебуванням людей; розроблено практичні рекомендації щодо вибору рецептури вогнезахисних комбінованих гелеутворюючих складів, їх витрати, умов нанесення та сушіння гелевих покриттів для захисту текстильних матеріалів різного призначення від теплового впливу пожежі або відкритого вогню.


Індекс рубрикатора НБУВ: Л749.8 + М305.073.83-3

Рубрики:

Шифр НБУВ: РА452145 Пошук видання у каталогах НБУВ 
Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
(cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
 
Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського
Відділ наукового формування національних реферативних ресурсів
Інститут проблем реєстрації інформації НАН України

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського