РЕФЕРАТИВНА БАЗА ДАНИХ "УКРАЇНІКА НАУКОВА"
Abstract database «Ukrainica Scientific»


Бази даних


Реферативна база даних - результати пошуку


Вид пошуку
Пошуковий запит: (<.>ID=REF-0000808695<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 1

Шинський О. Й. 
Утворення неметалевих вкраплень при тверденні жароміцних сплавів та прийоми рафінування розплавів / О. Й. Шинський, Ю. Г. Квасницька, І. І. Максюта, О. В. Михнян // Процеси лиття. - 2021. - № 3. - С. 12-23. - Бібліогр.: 23 назв. - укp.

Мінімізацію забруднення розплаву жароміцних сплавів від надлишкового вмісту шкідливих домішків, неметалевих вкраплень (НВ) під час кристалізації при отриманні деталей газотурбінних двигунів (ГТД) забезпечує проведене авторами мікролегування сплавів лантаном з подальшим емпіричним встановленням термічних умов та технічних параметрів використання найбільш ефективних для рафінування пінокерамічних фільтрів (ПКФ) для внутрішньо форменого фільтрування розплавів, склад яких розроблено за участю авторів та опробовано в умовах підприємства. Вибір температурних показників граничних інтервалів проведення процесу фільтрації, здійснювали у відповідності з температурами основних фазових перетворень (TS, TL), які виявляли методом диференціальної скануючої калориметрії. Металографічними, електронно-мікроскопічними, рентгеноструктурними методами та МРСА встановлено, що сірка, яка є потужним поверхнево-активним елементом, у вигляді тугоплавких сполук сульфідів лантану, які утворюються внаслідок мікролегування, зосереджується на стінках плавильного тигля на границі розділу "сплав-кераміка" при плавці та адсорбується шляхом адгезії на поверхні фільтрів при рафінуванні під час фільтрації. В результаті, спостерігається різке зниження вмісту сульфідів в сплаві, замість легкоплавких включень сульфідів нікелю в сплаві залишається незначна кількість тугоплавкого сульфіду лантану. Встановлено, що так як сполука NiP має низьку температуру плавлення (850 <$E symbol Р>С), то фази, які містять фосфор, є місцем напруження і поширення тріщин, що пов'язано з їх розташуванням переважно по границях зерен, утворенням виділень <$E beta>-NiAl та фосфідів ніобію. Фосфор є слабким поверхнево-активним елементом, внаслідок чого ефективність рафінування знижена, у порівнюючи з сіркою. Емпірично показано, що завдяки частковому очищенню границь зерен від вкраплень сульфідів, оксидів, фосфідів, спостерігається зменшення розмірів зерен, подрібнення евтектичних виділень <$E gamma ~-~ gamma prime>-фаз. Кількість неметалевих вкраплень, сумарно їх об'ємний вміст, %, знизився у 1,3 - 1,5 разів. Порівняльний аналіз механічних властивостей сплавів після різних методів рафінування виливків показує, що метал, який додатково проходить мікролегування лантаноїдами, уданому випадку, лантаном, з подальшою внутрішньоформеною фільтрацією, має приріст механічних характеристик як за кімнатної, так і при підвищеній температурах. Використання розробленого за участю авторів складу більш хімічно- та термічно стійкої вогнетривкої ливарної кераміки (тиглі, форми, стрижні, фільтри) також суттєво запобігає забрудненню розплаву під час кристалізації надлишковими домішковими елементами.


Індекс рубрикатора НБУВ: К330.3-1 + З363.3-06

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж14475 Пошук видання у каталогах НБУВ 
Повний текст  Наукова періодика України 
Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
(cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
 
Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського
Відділ наукового формування національних реферативних ресурсів
Інститут проблем реєстрації інформації НАН України

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського