РЕФЕРАТИВНА БАЗА ДАНИХ "УКРАЇНІКА НАУКОВА"
Abstract database «Ukrainica Scientific»


Бази даних


Реферативна база даних - результати пошуку


Вид пошуку
Пошуковий запит: (<.>ID=REF-0000808912<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 1

Пономаренко О. М. 
Зміни хімічних і мікроморфологічних властивостей грунтів Полтавської області України за останні 130 років / О. М. Пономаренко, В. В. Никифоров, В. М. Яковенко // Укр. геогр. журн. - 2022. - № 1. - С. 18-26. - Бібліогр.: 20 назв. - укp.

Мета наукової публікації - порівняльний аналіз хімічного складу та мікробудови сучасних проб чорноземів типових (Vermic Haplic Chernozem) і лучнотиповочорноземних грунтів (Gleyic Chernozem) із зразками 130 річної давнини, відібраними В. І. Вернадським на території Кременчуцького району Полтавської області. Вікові зміни вмісту органічної речовини і оксидів виявили суттєві відмінності в генезисі природних та агрогенних едафотопів південної частини Полтавської області. В умовах при родних едафотопів зафіксовано збільшення загального вмісту гумусу в середньому на 0,8 % у п'яти випадках із шести. Натомість для всіх проб грунту із агрогенних едафотопів зафіксовано зменшення вмісту гумусу в середньому на 1,1 %. Установлено незначне (у 1,1 раза), але більш інтенсивне зростання вмісту кремнезему (SiO2) в агрогенних едафотопах (майже на 10 %), порівняно з едафотопами при родних біогеоценозів (на 5,5 %), а також збільшення вмісту глинозему (Al2O3) у середньому у 2 рази (на 3,7 %). Зареєстровано зниження вмісту сполук фосфору в середньому в 1,4 рази (на 0,1 %) на тлі збільшення вмісту речовин, що містять калій у 7,5 раза (на 1,4 %). Виявлено однотипність мікроморфологічної організації органогенних і мінеральних компонентів грунтів сучасних зразків і зразків, відібраних 130 років тому. На основі результатів досліджень сформульовано рекомендації для наукового обгрунтування комплексного проєкту природоохоронних заходів, спрямованих на збереження і збалансоване використання полтавських грунтів.



Шифр НБУВ: Ж14560 Пошук видання у каталогах НБУВ 
Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
(cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
 
Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського
Відділ наукового формування національних реферативних ресурсів
Інститут проблем реєстрації інформації НАН України

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського