РЕФЕРАТИВНА БАЗА ДАНИХ "УКРАЇНІКА НАУКОВА"
Abstract database «Ukrainica Scientific»


Бази даних


Реферативна база даних - результати пошуку


Вид пошуку
Пошуковий запит: (<.>ID=REF-0000810110<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 1

Хрипунов Г. С. 
Вплив "хлоридних" обробок на ефективність сонячних елементів на основі плівок телуриду кадмію, отриманих методом сублімації в замкнутому об'ємі / Г. С. Хрипунов, А. В. Меріуц, А. І. Доброжан, М. Г. Хрипунов, Т. М. Шелест // Відновлюв. енергетика. - 2022. - № 1. - С. 60-65. - Бібліогр.: 10 назв. - укp.

З метою збільшення ефективності сонячних елементів (СЕ) на основі плівок телуриду кадмію, отриманих методом сублімації в замкнутому об'ємі, досліджено різні способи проведення "хлоридної" обробки для активації базового шару сонячних елементів. Сонячні елементи піддавалися як газофазній, так і твердотільній "хлоридній" обробці, що дало змогу провести порівняльний аналіз вихідних параметрів та світлових діодних характеристик. Досліджено вплив часу відпалу базового шару телуриду кадмію в парах хлориду кадмію при газофазній "хлоридній" обробці. Встановлено, що оптимальний час цього процесу становить близько 10 хв, що забезпечує зростання коефіцієнта корисної дії (ККД) до 12,8 %. Проведене числове моделювання впливу зміни світлових діодних характеристик на величину ККД показало, що зростання ефективності СЕ SnO2:F/CdS/CdTe рівною мірою обумовлене зниженням послідовного електроопору та густини діодного струму насичення, а також зростанням шунтувального електроопору. При твердотільній "хлоридній" обробці на поверхню телуриду кадмію осаджувалися шари хлориду кадмію CdCl2 різної товщини з подальшим відпалом гетеросистеми на повітрі. Встановлено, що така обробка не дозволяє формувати СЕ з ККД більше 9 %, що обумовлено негативним впливом підвищеного послідовного електроопору та більшими значеннями густини діодного струму насичення. Встановлено, що вплив "хлоридної" обробки на коефіцієнт корисної дії пов'язаний з формуванням різних дефектних омплексів у базовому шарі. При газофазній "хлоридній" обробці формуються дрібні акцептори ClTe-VCd, а при твердотільній "хлоридній" обробці внаслідок надлишку хлору починають формуватися ізоелектронні комплекси 2ClTe-VCd. Вказані комплекси по-різному впливають на діодні параметри сонячних елементів, що приводить до суттєвої різниці ККД СЕ. Отже, встановлено, що для СЕ з базовим шаром телуриду кадмію, отриманим сублімацією в замкнутому просторі, оптимальним є газофазний метод проведення "хлоридної" обробки та визначені оптимальні значення умов її проведення.


Індекс рубрикатора НБУВ: З252.8

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж25096 Пошук видання у каталогах НБУВ 
Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
(cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
 
Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського
Відділ наукового формування національних реферативних ресурсів
Інститут проблем реєстрації інформації НАН України

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського