РЕФЕРАТИВНА БАЗА ДАНИХ "УКРАЇНІКА НАУКОВА"
Abstract database «Ukrainica Scientific»


Бази даних


Реферативна база даних - результати пошуку


Вид пошуку
Пошуковий запит: (<.>ID=REF-0000810403<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 1

Ткач С. М. 
Біологічні функції та клінічне значення кальпротектину. Огляд літератури / С. М. Ткач, А. Е. Дорофєєв, Н. В. Харченко, Х. Б. Квіт // Сучас. гастроентерологія. - 2022. - № 3/4. - С. 34-41. - Бібліогр.: 54 назв. - укp.

Останнім часом в алгоритм діагностики запальних захворювань кишечника (ЗЗК), окрім клініко-ендоскопічного та морфологічного досліджень, залучено деякі сироваткові та фекальні біомаркери, які допомагають відбирати пацієнтів для ендоскопії, а також надають змогу розрізнити органічні та функціональні (незапальні) захворювання зі схожою клінічною картиною (наприклад, синдром подразненого кишечника). Найчастіше використовують визначення фекального кальпротектину (КП), який є добре вивченим біомаркером запалення, через його стабільність, відтворюваність аналізу, низьку вартість і високу діагностичну цінність. Висвітлено останні дані щодо основних біологічних функцій КП і клінічного застосування його визначення при запальних захворюваннях кишечника, шкіри, суглобів тощо. Кальпротектин належить до сімейства кальцій-зв'язувальних лейкоцитарних S100 білків і складається з двох мономерів - S100A8 і S100A9. Конститутивно експресується моноцитами, дендритними клітинами, активованими макрофагами, кератиноцитами ротової порожнини та сквамозним епітелієм слизової оболонки, тобто експресія КП у здорової людини обмежена невеликою кількістю спеціалізованих клітин і зазвичай активується під час запалення. Обидві субодиниці КП мають широкий спектр внутрішньо- та позаклітинних імуномодулювальних властивостей, контролюють внутрішньоклітинні шляхи клітин вродженого імунітету та відповідають за організацію відповіді на запальний процес. Визначення фекального КП надає змогу розрізняти запальні та незапальні захворювання кишечника, є неінвазивним методом, за кімнатної температури КП залишається стабільним у калі не менше ніж 3 дні. При діагностиці ЗЗК фекальний КП є чутливішим маркером, ніж C-реактивний білок. Як високочутливий біомаркер для виявлення запалення кишечника при ЗЗК КП набув широкого застосування у світі. Рівень фекального КП << 40 мкг/г є підставою для заперечення ЗЗК, а вміст >> 250 мкг/г - для проведення ендоскопічного обстеження хворого щодо ЗЗК або запідозрити його рецидив.


Індекс рубрикатора НБУВ: Р413.3-4 + Р281.83

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж23117 Пошук видання у каталогах НБУВ 
Повний текст  Наукова періодика України 
Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
(cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
 
Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського
Відділ наукового формування національних реферативних ресурсів
Інститут проблем реєстрації інформації НАН України

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського