РЕФЕРАТИВНА БАЗА ДАНИХ "УКРАЇНІКА НАУКОВА"
Abstract database «Ukrainica Scientific»


Бази даних


Реферативна база даних - результати пошуку


Вид пошуку
Пошуковий запит: (<.>ID=REF-0000810743<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 1

Комір І. Р. 
Поліморфізм гена FABP2(Ala54Thr) і антропометричні, ліпідні та глюкометаболічні показники під час розширення фізичних навантажень / І. Р. Комір, Н. Ю. Ємельянова, Л. Л. Пєтєньова // Укр. терапевт. журн. - 2022. - № 1/2. - С. 44-51. - Бібліогр.: 23 назв. - укp.

Мета дослідження - вивчити вплив поліморфних варіантів гена FABP2 (Ala54Thr) на зміну антропометричних параметрів і показники вуглеводного та ліпідного обміну в осіб з різною фізичною активністю. Проаналізовано результати обстеження 176 пацієнтів (128 (72,7 %) жінок і 48 (27,3 %) чоловіків) віком від 37 до 57 років із низьким та помірним серцево-судинним ризиком, які перебували на обстеженні та лікуванні в клініці Національного інституту терапії ім. Л. T. Малої НАМН України. Генотипування поліморфізму Thr54Ala 163G >> A, rs179988346A >> G здійснювали за методом полімеразної ланцюгової реакції в режимі реального часу з використанням набору реагентів "SNP-Экcпресс-Shot" ("Литех"). Концентрації загального холестерину і фракції ліпопротеїнів (тригліцериди, холестерин ліпопротеїнів високої та низької густини) визначали за ферментативним методом, рівень глікемії - за глюкозооксидазним методом. Фізичну активність оцінювали за опитувальником IPAQ (International Questionnaire on long Physical Activity), м'язову силу - за допомогою динамометра CAMRY, ЕН101. Склад тіла визначали з використанням методу біоімпедансу (ваги OMRONHJ-203-EK). Програма тренувань передбачала три етапи: розминка (10 хв), основна аеробна програма (43 хв), розтяжка та дихальні вправи (7 хв). Для статистичного аналізу використовували SPSS IBM, версія 17.0. Аналіз антропометричних показників продемонстрував, що різниці за величиною індексу маси тіла (ІМТ) та даними біоімпендансметрії між групами не виявлено, хоча відзначено тенденцію у групі з варіантом AA до нижчого ІМТ (p >> 0,05), меншої частки жирової тканини (p >> 0,05) і більшої сили (p >> 0,05). Через 12 тиж. спостереження зареєстрували статистично значущу різницю за зниженням величини ІМТ, відсотка жирової тканини, результатом каліперометрії та збільшенням м'язової сили в усіх групах. При аналізі ліпідного профілю залежно від генотипу поліморфного FABP2 (Ala54Thr) виявлено, що носії варіанта AA мали статистично значущо вищі показники загального холестерину у порівнянні з носіями варіанта GG (6,20 [5,62 - 7,61] та 5,09 [4,50 - 6,20] ммоль/л. Не встановлено статистично значущої різниці за показниками вуглеводного обміну, рівнем глюкози натще і глікованого гемоглобіну (p >> 0,05). Через 12 тиж. тренувань у всіх групах відзначено зниження вмісту глюкози натще та глікованого гемоглобіну, але лише для варіанта AA гена FABP2 (Ala54Thr) зниження рівня глюкози було статистично значущим (з 5,72 [4,68 - 7,00] до 4,65 [4,18 - 6,00] ммоль/л, p = 0,05). При аналізі генетичних чинників та оцінки розподілу за групами поліморфних варіантів гена FABP2 (Ala54Thr) значних відмінностей у локусах гена не виявлено. Висновки: встановлено зниження ІМТ через 12 тиж. тренувань лише у 68,5 % пацієнтів. Носії варіанта GG мали більший ІМТ протягом усього періоду спостереження у порівнянні з носіями варіанта AA. Асоціації зниження маси тіла з генотипами поліморфного локусу FABP2 (Ala54Thr) на тлі фізичної активності не встановлено.


Індекс рубрикатора НБУВ: Р252.65 + Е70*738.7

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж22945 Пошук видання у каталогах НБУВ 
Повний текст  Наукова періодика України 
Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
(cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
 
Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського
Відділ наукового формування національних реферативних ресурсів
Інститут проблем реєстрації інформації НАН України

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського