РЕФЕРАТИВНА БАЗА ДАНИХ "УКРАЇНІКА НАУКОВА"
Abstract database «Ukrainica Scientific»


Бази даних


Реферативна база даних - результати пошуку


Вид пошуку
Пошуковий запит: (<.>ID=REF-0000813131<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 1

Васильчук М. М. 
Гуцульщина та її фольклорні означення в оповіданні Марка Черемшини "Керманич": точки дотику з Юрієм Федьковичем / М. М. Васильчук // Прикарпат. вісн. НТШ. Сер. Слово. - 2022. - № 17. - С. 106-115. - Бібліогр.: 15 назв. - укp.

Розглянуто ранню творчість українського письменника М. Черемшини (1874 - 1927). Об'єктом дослідження стало дебютне оповідання "Керманич" (1896). Зважаючи на досвід попередніх літературознавців (М. Зеров, О. Засенко та ін.), зроблено спробу відчитати особливості бачення М. Черемшиною Карпат. Зокрема відзначається, що звернення письменника до теми Гуцульщини було органічним і закономірним, оскільки не потребувало додаткового входження в реалії, проблематику та тематику гірського регіону. Оповідання "Керманич" позначене рисами романтичного світобачення автора з елементами сентиментальності. Письменник широко використовує гуцульську говірку з характерною для неї лексикою та зменшувально-пестливими формами. У сприйнятті М. Черемшиною Гуцульщини помітний вплив Ю. Федьковича. З'ясовано, що М. Черемшина прийшов у літературу з відчуттям причетності до старшого письменника, з яким був знайомий його батько. Ю. Федькович оспівував Гуцульщину, тому й став позитивним прикладом, опосередковано вказавши на можливість писати про гуцулів. Робив це М. Черемшина, йдучи своїм шляхом, а не наслідуючи Ю. Федьковича. У контексті зрослого інтересу до Карпат, актуальність статті полягає в з'ясуванні впливу постаті Ю. Федьковича на зацікавлення М. Черемшини можливостями відтворення Гуцульщини у художній літературі. Акцентовано увагу на показі письменником карпатського регіону в повісті "Керманич", а також розгляді його "спільності" з творчістю Ю. Федьковича. Розкрито особливості бачення Гуцульщини молодим М. Черемшиною. Звернення автора до теми Гуцульщини показано як органічне та логічне. Через призму біографії письменника, використання спогадів, а також порівняння лексики творів обох письменників дається відповідь на питання про шляхи впливу Ю. Федьковича на молодого М. Черемшину. У результаті виявлено, що в інтерпретації Гуцульщини М. Черемшиною помітний опосередкований вплив Ю. Федьковича. М. Черемшина прийшов у літературу з почуттям приналежності до письменника Ю. Федьковича через родинні зв'язки. У його творчому світі також є акцент на сферах, пов'язаних з Ю. Федьковичем. Письменник широко використовує гуцульську говірку з її характерною лексикою та зменшувально-пестливими формами. М. Черемшина зрозумів, що життєвий матеріал, яким він володіє як вихідець із Гуцульщини, може бути використаний для створення оригінальних художніх текстів про цей край Карпат, у чому власне і полягає вплив Ю. Федьковича на М. Черемшину.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш5(4УКР)6-4 Черемшина М. 534

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж73616 Пошук видання у каталогах НБУВ 
Повний текст  Наукова періодика України 
Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
(cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
 
Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського
Відділ наукового формування національних реферативних ресурсів
Інститут проблем реєстрації інформації НАН України

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського