РЕФЕРАТИВНА БАЗА ДАНИХ "УКРАЇНІКА НАУКОВА"
Abstract database «Ukrainica Scientific»


Бази даних


Реферативна база даних - результати пошуку


Вид пошуку
Пошуковий запит: (<.>ID=REF-0000813278<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 1

Сумарук Т. П. 
Вікові варіації магнітного поля Землі на Північноамериканській тектонічній плиті / Т. П. Сумарук, П. В. Сумарук // Геофиз. журн. - 2022. - 44, № 2. - С. 125-134. - Бібліогр.: 132 назв. - укp.

Показано, що зміна сонячної та геомагнітної активності відображається у змінах величини вікової варіації (ВВ) на Північноамериканській тектонічній плиті. Варіації ВВ найліпше виявляються близько максимумів сонячної активності. ВВ змінює знак або досягає екстремальних значень у роки екстремумів сонячної активності. Виділено дипольну та недипольну частини поля ВВ, дипольну частину виявлено у межах усієї плити. Із збільшенням широти обсерваторії (середні та високі широти) вплив джерела ВВ недипольного походження підвищується. Період цього джерела близько 22 років, на низькоширотних обсерваторіях його вплив незначний. У XX - XXI циклах сонячної активності внесок недипольної частини поля ВВ малопомітний на досліджуваних обсерваторіях, імовірно, через вплив джерка ВВ у 1979 p., проте у XXII - XXIV циклах сонячної активності внесок у ВВ недипольного джерела максимальний. За даними обсерваторії "Мінук" та інших виділено 100-річний цикл вікової варіації з початком у 1920-ті роки. Максимум циклу спостерігався у 1960-ті роки, цикл закінчився близько 2013 р. Показано, що швидкості зміни ВВ(Т) на магнітних полюсах антикорелюють. На західній частині Північноатлантичної плити у ВВ(Т) виділено компоненту недипольного походження, однак на широтах менш як 48<$E symbol Р> ця компонента зменшується за амплітудою і мало проявляється. Поле атлантичного фокусу ВВ виявляється слабо. На низько- і середньоширотних обсерваторіях східної частини плити ВВ чітко відображають динаміку від'ємного атлантичного фокусу, тобто внутрішніх джерел. "Активізація" атлантичного фокусу ВВ відбулась у непарні цикли сонячної активності із збільшенням кількості рекурентних геомагнітних збурень та напрямком ВМПС від Сонця, що засвідчує вплив ВМПС на динаміку цього фокусу.


Індекс рубрикатора НБУВ: Д214.211

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж14153 Пошук видання у каталогах НБУВ 
Повний текст  Наукова періодика України 
Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
(cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
 
Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського
Відділ наукового формування національних реферативних ресурсів
Інститут проблем реєстрації інформації НАН України

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського