РЕФЕРАТИВНА БАЗА ДАНИХ "УКРАЇНІКА НАУКОВА"
Abstract database «Ukrainica Scientific»


Бази даних


Реферативна база даних - результати пошуку


Вид пошуку
Пошуковий запит: (<.>ID=REF-0000813934<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 1

Звонар В. П. 
Закономірності формування соціального капіталу в Україні: теоретичні засади і міжнародний контекст / В. П. Звонар, О. І. Дяконенко, О. Ю. Сова // Демографія та соц. економіка. - 2022. - № 3. - С. 102-122. - Бібліогр.: 16 назв. - укp.

Актуальність статті зумовлена необхідністю поглиблення теоретичних знань про основи формування соціального капіталу, а також постійною потребою у компаративних міжнародних дослідженнях процесів капіталізації соціальної взаємодії. Мета статті - теоретичний пошук у напрямі з'ясування базових закономірностей формування соціального капіталу як основоположних засад трансформації соціальної взаємодії в економічно значущий ресурс. Обгрунтувано функціонування базових елементів соціального капіталу у розрізі виявлених закономірностей, а також у визначенні особливостей ресурсної трансформації соціальних зв'язків. Методологія дослідження включає два аспекти: теоретичний, мета якого гносеологічно окреслити характерні взаємозв'язки між явищами та соціальними процесами, що впливають на формування соціального капіталу; аналітичний, за яким здійснено оцінку прояву виявлених закономірностей формування соціального капіталу в Україні та низці країн світу. Встановлено основні закономірності (емпатія, ризик-рефлективність, міграційний імпакт, норм-кореспондентність), які визначають функціонування ключових елементів соціального капіталу, детермінують особливості трансформації та конвертації його окремих форм. Обгрунтовано інформативні економічні індикатори, що відображають тенденції прояву закономірностей формування соціального капіталу. Представлено результати аналітичної оцінки реалізованості зазначених закономірностей в Україні порівняно з іншими країнами. Виявлено, що емпатія як взаємозв'язок між раціональністю та соціальністю людської взаємодії становить міцний фундамент для розвитку соціального капіталу та має найбільш яскраві і позитивні прояви у вітчизняному соціумі, коли економічні агенти з готовністю та зважено відгукуються на потреби своїх візаві у соціальних відносинах. Розкрито особливості диференціації форм соціального капіталу за напрямом внутрішніх зв'язків усередині соціальних мереж та за ознакою однорідності (щільності) соціальних мереж. Обгрунтовано детермінованість варіативності форм соціального капіталу різним сприйняттям ризиків суб'єктів соціальної взаємодії. Водночас встановлено низьку толерантність вітчизняних економічних агентів до ризику. Це визначає їх преференції щодо участі у соціальних мережах вертикального і закритого типу. Виявлено взаємозв'язок міграційних процесів (мобільності) та соціальної довіри, що проявляється у загалом неоднозначному впливові на функціонування мереж довіри як імміграції в Україну, так і еміграції з неї. Це свідчить про можливості та резерви управління цим впливом з метою нарощування соціального капіталу в країні. Конкретизовано об'єктивний взаємозв'язок довіри до соціальних норм (ступеня їх суспільного визнання й прийняття) та продуктивності соціального капіталу. Визначено, що в умовах України критично низький рівень довіри у суспільстві до соціальних норм і нормотворчих інститутів сприяє розвиткові корупційних та інших деструктивних соціальних мереж.


Індекс рубрикатора НБУВ: У9(4УКР)27 + У527.0-21

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж25188 Пошук видання у каталогах НБУВ 
Повний текст  Наукова періодика України 
Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
(cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
 
Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського
Відділ наукового формування національних реферативних ресурсів
Інститут проблем реєстрації інформації НАН України

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського