РЕФЕРАТИВНА БАЗА ДАНИХ "УКРАЇНІКА НАУКОВА"
Abstract database «Ukrainica Scientific»


Бази даних


Реферативна база даних - результати пошуку


Вид пошуку
Пошуковий запит: (<.>ID=REF-0000814190<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 1

Григорьєв О. М. 
Фізико-механічні та корозійні властивості композиційної кераміки ZrB2 - SiC з оксидною добавкою / О. М. Григорьєв, А. Д. Панасюк, М. П. Бродніковський, І. О. Подчерняєва, Л. М. Мелах, Д. В. Юречко, Д. В. Ведель, І. В. Козак // Порошкова металургія. - 2021. - № 9/10. - С. 130-140. - Бібліогр.: 14 назв. - укp.

З застосуванням методу гарячого пресування одержано компактні керамічні зразки складів, % (мас.): 60 ZrB2 + 20 SiC + 20 (Al2O3 + 32 t-ZrO2). Тетрагональну модифікацію оксиду цирконію в складі евтектики стабілізовано оксидом ітрію. Пористість зразків становила 3 - 5 %. Досліджено фізико-механічні властивості керамік (твердість HV, тріщиностійкість KIc, міцність на розтяг <$Edelta sub f>, міцність на стиснення Y, зерногранична міцність S, міцність на згин <$Esigma>). На підставі вивчення мікроструктури й елементного складу фаз встановлено формування бездефектної структури в композиті на основі ZrB2 за рахунок Ван-дер-Ваальсової адгезійної міцної взаємодії фаз на межі SiC - Al2O3, що забезпечує підвищення тріщиностійкості до 9,4 МПа-м<^>1/2. У свою чергу, це сприяє зростанню зернограничної міцності від 0,64 ГПа для базового композита до 3,46 ГПа для композита ZrB2 - SiC з оксидною добавкою. Добавка Al2O3 + 32 % (мас.) t-ZrO2 вводиться в кількості, достатній для того, щоб не тільки знизити напругу руйнування, але й забезпечити пластичну деформацію матеріалу для високотемпературної міцності на згин. Дослідження процесу окиснення показало, що за температури <$E1600~symbol Р roman C> приріст маси зразка 60 % (мас.) ZrB2 + 20 % (мас.) SiC + 20 % (мас.) (Al2O3 + 32 % (мас.) t-ZrO2) за витримки 1 год. стабілізується за рахунок формування на його поверхні щільної окалини, в той час як матеріал ZrB2 + 20 % (мас.) SiC демонструє монотонне збільшення приросту маси і, як наслідок, товщини окалини. Утворена на зразках 60 % (мас.) ZrB2 + 20 % (мас.) SiC + 20 % (мас.) (Al2O3 + 32 % (мас.) t-ZrO2) окалина складається із верхнього шару товщиною 50 мкм на основі Al2SiO5 із включеннями ZrO2 та нижнього шару товщиною до 80 мкм на основі оксиду цирконію з включеннями Al2SiO5. Встановлено, що оксидна евтектична добавка Al2O3 + 32 % (мас.) t-ZrO2 до базової системи ZrB2 - SiC перешкоджає дифузії кисню вглиб матеріалу завдяки своїй вищій стійкості до окиснення.


Індекс рубрикатора НБУВ: К391.91-1

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж28502 Пошук видання у каталогах НБУВ 
Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
(cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
 
Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського
Відділ наукового формування національних реферативних ресурсів
Інститут проблем реєстрації інформації НАН України

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського