РЕФЕРАТИВНА БАЗА ДАНИХ "УКРАЇНІКА НАУКОВА"
Abstract database «Ukrainica Scientific»


Бази даних


Реферативна база даних - результати пошуку


Вид пошуку
Пошуковий запит: (<.>ID=REF-0000814640<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 1

Штейфан А. Я. 
Опис стабільності кристалічної структури складних кристалів та модельні розрахунки дисперсії їх фононних спектрів : автореф. дис. ... канд. фіз.-мат. наук : 01.04.10 / А. Я. Штейфан; Державний вищий навчальний заклад "Ужгородський національний університет". - Ужгород, 2019. - 28 c. - укp.

Досліджено параметри стійкості кристалічної структури в рамках моделі зв’язкової валентності (МЗВ), а також модельні розрахунки дисперсії фононів: суперіоніка Сu6РS5Вr, сапфіру (корунду) а-Аl2О3, квазіфулеритів С30 і С42, пірохлорів з стехіометрією А2В2Х6Υ та борних ангідридів В2O3. Вперше розроблено дві розрахункові схеми на базі МЗВ для прогнозування ідеальних оксидних пірохлорних структур типу А2В2Х6Υ. Проаналізовано кристалічну стійкість структури і покладено її в основу побудови моделей для розрахунку їх одночастинкових спектрів. Розрахунок дисперсійних залежностей фононів цих структур проводився в концепції надпросторової симетрії, яка використовувалась для побудови їх (3+d)-мірних моделей, базуючись на метриці протокристалу, яка ускладнювалася збудженнями різного типу. На першому етапі визначалося масове збурення, яке забезпечує адекватний розподіл масових характеристик; при цьому утворене силове поле міжатомної взаємодії задавалося залежним тільки від віддалі - r А. Розроблено програмне забезпечення, що дозволило розрахувати фононні спектри для розглядуваних кристалів. Достовірність результатів розрахунку забезпечувалася використанням підгонки експериментальних значень фононних частот в точці Г зони Бріллюена, шляхом підбору відповідних величин силових постійних. Динамічні матриці протокристалу D(k+qi) розраховувались з врахуванням певної кількості силових постійних впливових координаційних груп. Порівняння розрахованих дисперсних кривих із теоретичними розрахунками та експериментальними даними інших авторів вказує на їх добре узгодження між собою, а саме, для Сu6РS5Вr. Для всіх досліджуваних структур одержано розклад коливного зображення на незвідні зображення в точці Г зони Бріллюена. Для кристалів суперіоніка Сu6РS5Вr було проведено ab initio розрахунки електронних спектрів різних модельних структур. Розрахунки показують, що зміна положень іонів Сu з позиції (0.865, 0.378, 0.378) до (0.976, 0.523, 0.523) приводить до зміни ширини забороненої зони від 0.39 eV до 1.31 eV. Ширина забороненої зони, що розраховано для реальної структури, становить 0.19-0.59 eV, а експериментальне значення 0.3-0.4 eV.


Індекс рубрикатора НБУВ: В371.331,022

Рубрики:

Шифр НБУВ: РА441042 Пошук видання у каталогах НБУВ 
Повний текст  Автореферати дисертацій 
Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
(cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
 
Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського
Відділ наукового формування національних реферативних ресурсів
Інститут проблем реєстрації інформації НАН України

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського