РЕФЕРАТИВНА БАЗА ДАНИХ "УКРАЇНІКА НАУКОВА"
Abstract database «Ukrainica Scientific»


Бази даних


Реферативна база даних - результати пошуку


Вид пошуку
Пошуковий запит: (<.>ID=REF-0000815482<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 1

Плохіх П. А. 
Умови служби футеровки сталерозливних ковшів і вимоги, пропоновані до вогнетривких матеріалів / П. А. Плохіх, Ю. В. Хавалиць, М. А. Вожол, П. А. Плохіх // Метал та лиття України. - 2021. - 29, № 3. - С. 21-27. - Бібліогр.: 11 назв. - укp.

В останні десятиріччя у вітчизняній та закордонній металургії розвиваються прогресивні нові напрями позапічної обробки сталі в ковшах (ковшова металургія) та безперервне розливання на машинах безперервного лиття заготовок, що забезпечує високий рівень якості сталі. Ковшова металургія включає способи продувки сталі інертними газами, порошками, вакуумування, дегазації, десульфурації, видалення вуглецю, дефосфорацію, розкислення, а також легування. Крім того, широко використовують процеси вакуумно-кисневого рафінування, азотно-кисневого зневуглецювання, вакуумно-дугового переплаву, електрошлакового переплаву, циркуляційного вакуумування. Всі ці операції проводять в спеціальних агрегатах комплексної обробки сталі. Впровадження ковшової металургії перетворює сталерозливні ковші в реактори, які служать не тільки для транспортування та розливання сталі, але і для освоєння нових технологій, включаючи рафінування, легування, розкислення, дегазацію і отримання високоякісних сталей з заданими спеціальними властивостями. В ковшах-реакторах змінюються умови служби вогнетривкої футеровки, збільшується тривалість перебування металу в ковші з урахуванням часу його вторинної позапічної обробки, виникає необхідність підвищення температури сталі під час випуску із сталеплавильного агрегата або за рахунок підігріву в ковші. Все це, безумовно, впливає на знос футеровки та сприяє зниженню стійкості, тому вимоги до складу, якості ковшових вогнетривів зростають. З урахуванням хімічного складу сталей, способів вторинної обробки вибирають вогнетриви та види футеровки. До вогнетривів нового покоління відносять синтез-системи на базі оксидів, оксидно-безкисневих та безкисневих матеріалів. Вогнетривкі системи MgO - CaO - ZrO2 - Al2O3 - C включають периклазні (MgO), периклазовапнякові (MgO - CaO), вапняковопериклазні (CaO - MgO), периклазовапняковоцирконієві (MgO - CaO - ZrO2), вапняні (СаО), шпінельні (74 % Al2O3, 23 % СаО), периклазошпінельні (MgO - Al2O3), шпінель-корундові (Al2O3 - MgO - С) з добавками легуючого вуглецю або без вуглецю (графіту), периклазовуглецеві (MgO - C), периклазошпінельвуглецеві (MgO - Al2O3 - С) та ін. В ковшовій металургії їх застосування розширюється, але з урахуванням порівняно високої вартості поки що вказані вогнетриви використовують в якості добавок, як зв'язок в окремих елементах конструкції, покриттях, обмазках, пропитках. Відповідно до умов служби до ковшових вогнетривів пред'являють високі вимоги за теплофізичними властивостями. Вогнетриви для робочого шару футеровки повинні володіти високими температурами вогнетривкості, розм'якшення під навантаженням, мати достатньо міцнісні характеристики при високій температурі. Бути щільними, термостійкими, шлакоутримуючими, володіти максимальною усадкою, постійністю об'єму, точністю розмірів. В зв'язку з різноманітними умовами служби та багатьма вимогами до вибору ковшового припасу підходять диференційовано з урахуванням властивостей вогнетривів, особливостей конструкції та призначення ковша.


Індекс рубрикатора НБУВ: К327.05-51-037

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж14585 Пошук видання у каталогах НБУВ 
  Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
 
Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського
Відділ наукового формування національних реферативних ресурсів
Інститут проблем реєстрації інформації НАН України

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського