РЕФЕРАТИВНА БАЗА ДАНИХ "УКРАЇНІКА НАУКОВА"
Abstract database «Ukrainica Scientific»


Бази даних


Реферативна база даних - результати пошуку


Вид пошуку
Пошуковий запит: (<.>ID=REF-0000815765<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 1

Шевлюга О. А. 
Розвиток українського іконостаса X – XVI ст. : автореф. дис. ... канд. мистецтвознавства : 17.00.05 / О. А. Шевлюга; Національна академія образотворчого мистецтва і архітектури. - Київ, 2019. - 20 c. - укp.

Простежено поступове перетворення візантійського темплона часів Київської Русі у своєрідний, типово український, спочатку низький, а згодом високий іконостас. Генеза українського іконостаса висвітлювалася науковцями протягом ХХ – ХХІ ст., але обраному нами часу приділялося чи не найменше уваги. Особливо формування іконостаса не було розглянуто в аспекті тяглості процесу еволюції від першоджерела, тобто передвівтарної огорожі. Іn situ в Україні не збереглося передвівтарних огорож, є тільки рештки цих конструкцій та деякі фрагменти їхніх частин. Висунуто гіпотезу щодо розміщення певних ікон у передвівтарних огорожах Києва ХІ – ХІІІ ст., це пояснює значення темплона в літургії та його доцільність. Жодний іконостас ХІV – ХVІ ст. також іn situ не зберігся, а залишки мурованих частин іконостасів Волині й Галичини засвідчують синхронність еволюції з іконостасами Греції та Балкан. Незважаючи на брак іконописних пам’яток ХІV – ХVІ ст., які збереглися лише на терені Галичини й Волині., доведено, що джерела іконографії пам’яток ХІV – ХVІ ст. сягають мистецтва Київської Русі – це енколпіони, ювелірні вироби, металева пластика, дрібне різьблення, мініатюри, шитво, золототканий «гаманець» із Відня, який уперше введено нами в науковий обіг. Мистецтво Київської Русі (особливо самого Києва) переконливо стає підґрунтям для формування іконостасів ХІV – ХVІ ст. Саме старокиївська спадщина зумовила й риси самобутності українського іконостаса. Відтворено богословський зміст як окремих типів ікон, так і намісних рядів та іконостасів загалом. Реконструйовано ансамбль ікон і загальний вигляд іконостаса як ансамблю ікон ХІV – ХV ст. Завдяки цьому історичний процес розвитку іконостасної стіни в церквах ХVІ ст. набуває чітких рис, а еволюція низького іконостаса у високий стає більш логічною і переконливою.


Індекс рубрикатора НБУВ: Щ146.563(4УКР)4

Шифр НБУВ: РА441132 Пошук видання у каталогах НБУВ 
Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
(cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
 
Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського
Відділ наукового формування національних реферативних ресурсів
Інститут проблем реєстрації інформації НАН України

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського