РЕФЕРАТИВНА БАЗА ДАНИХ "УКРАЇНІКА НАУКОВА"
Abstract database «Ukrainica Scientific»


Бази даних


Реферативна база даних - результати пошуку


Вид пошуку
Пошуковий запит: (<.>ID=REF-0000816497<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 1

Парнікоза І. Ю. 
Екологічні механізми адаптації щучника антарктичного (Deschampsia antarctica É. Desv.) за зміни кліматичних умов Антарктики : автореф. дис. ... д-ра біол. наук : 03.00.16 / І. Ю. Парнікоза; Київський національний університет імені Тараса Шевченка. - Київ, 2019. - 38 c. - укp.

Дисертація присвячена екологічній характеристиці та вивченню адаптаційних механізмів існування судинних рослин в Антарктиці в умовах глобальних кліматичних змін на прикладі унікальної судинної рослини - щучника антарктичного (Deschampsia antarctica). Виявлено генетичні варіанти та хромосомні форми D. antarctica, які можуть співіснувати на близьких чи тих самих територіях Антарктики, що можуть нести адаптивний ефект. Показано високу стійкість насіннєвих зачатків D. antarctica, відсутність ознак апоміксису та великий відсоток стерильного пилку. Виявлено більшу площу покриття та чисельність популяцій D. antarctica та, відповідно, більш розвинені ґрунти в оазі Поінт Томас (о. Кінг-Джордж) у порівнянні з віддаленим на 400 км на південь районом Аргентинських островів. Підтверджено придатність D. antarctica та пов’язаних з ними наземних рослинних угруповань як індикаторів кліматичних коливань у Антарктиці. З метою охорони популяцій D. antarctica необхідно проводити моніторинг та створити Антарктичну особливо охоронювану територію. Вивчення динаміки адаптаційних показників шести моніторингових популяцій D. antarctica о. Галіндез показало індивідуальний та коливальний характер тренду показника комплексної пристосовуваності, подібний до коливань метеорологічних показників. Показано достовірний внесок чинника температури поверхні ґрунту у комплексну пристосовуваність D. antarctica. Показник комплексної пристосовуваності в рослин різних генотипів, які вирощували in vitro є унікальним, що свідчить про можливість генетичного закріплення та створює значні перспективи для біотехнології.


Індекс рубрикатора НБУВ: Е522.912.25*801.1-652.336-601.1

Рубрики:

Шифр НБУВ: РА441588 Пошук видання у каталогах НБУВ 
Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
(cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
 
Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського
Відділ наукового формування національних реферативних ресурсів
Інститут проблем реєстрації інформації НАН України

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського