РЕФЕРАТИВНА БАЗА ДАНИХ "УКРАЇНІКА НАУКОВА"
Abstract database «Ukrainica Scientific»


Бази даних


Реферативна база даних - результати пошуку


Вид пошуку
Пошуковий запит: (<.>ID=REF-0000817253<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 1

Яценко О. М. 
Циркулярна економіка як незворотній глобальний мегатренд та драйвер сталого розвитку України / О. М. Яценко // Наук. вісн./Одес. нац. екон. ун-т. - 2022. - № 11/12. - С. 131-143. - Бібліогр.: 21 назв. - укp.

Досліджено новітній глобальний мегатренд і підход, який заміщує лінійну модель економіки на циркулярну або економіку замкненого циклу. Аргументовано, що наразі циркулярна економіка є драйвером сталого розвитку країн та інноваційною платформою для співпраці на глобальному, національному, регіональному, мезо- та мікрорівнях для об'єднання всіх секторів і стейкхолдерів (зацікавлених сторін). Дослідження розкриває витоки досліджуваного мегатренду, зазначено визначальну роль Європейського Союзу та його широкомасштабної екологічної ініціативи - Європейської зеленої угоди, яка має зробити Європу першим у світі вуглецево-нейтральним континентом до 2050 р. і забезпечити досягнення стану справедливої, кліматично-нейтральної, ресурсо-ефективної та конкурентної економіки. Здійснено теоретичний аналіз нового плану дій ЄС щодо економіки замкненого циклу (CEAP); розкрито 7 генеральних напрямів і 4 головні його екологічні ініціативи; зазначено ключові вектори та галузі дії CEAP. Проаналізовано світовий досвід у питаннях циркулярної економіки та визначено основні типи бізнес-моделей на різних рівнях. Зазначено, що з одного боку, екологічні ініціативи мають позитивні наслідки в багатьох секторах економіки, зокрема в ЄС відновлювані джерела енергії стали основним джерелом електроенергії у 2022 р., проте з іншого, є ряд загроз соціального, екологічного та економічного характеру. Встановлено, що важливу роль у становленні циркулярної економіки як основи сталого розвитку країн і регіонів відіграє екологічна дипломатія. Теоретично обгрунтовано вплив міжнародної екологічної дипломатії на розвиток і співробітництво між країнами. Більшість видів економічної діяльності здійснює вплив на якість і стан навколишнього середовища, а екологічна дипломатія, природоохоронна діяльність міжнародних організацій та чисельні багатосторонні міжнародні угоди мають позитивний вплив на реалізацію торговельних відносин, зокрема можуть містити положення щодо обмежень або заборони торгівлі певними видами товарів чи послуг. Установлено, що недостатній рівень адаптації України до нового плану дій щодо економіки замкненого циклу зумовлений, передусім, триваючою неспровокованою та невиправданою агресивною війною Росії проти України. Розвиток та адаптацію поствійськової національної економічної системи до вимог циркулярної економіки необхідно реалізовувати поступово та в контексті національних інтересів і регулятивної підтримки Україною ініціативи "Європейської зеленої угоди" відносно формування ЄС як вуглецево-нейтрального континенту. Зроблено рекомендації для України.


Індекс рубрикатора НБУВ: У010.461.1 + У9(4УКР)0-96 + У9(4УКР)828.0

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж72117 Пошук видання у каталогах НБУВ 
Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
(cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
 
Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського
Відділ наукового формування національних реферативних ресурсів
Інститут проблем реєстрації інформації НАН України

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського