РЕФЕРАТИВНА БАЗА ДАНИХ "УКРАЇНІКА НАУКОВА"
Abstract database «Ukrainica Scientific»


Бази даних


Реферативна база даних - результати пошуку


Вид пошуку
Пошуковий запит: (<.>ID=REF-0000817756<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 1

Dmytrukha N. М. 
Investigation of the influence of lead compounds with particles of different dispersity on human blood plasma proteins as an express method for evaluation of their safety = Дослідження впливу сполук свинцю з частинками різної дисперсності на білки плазми крові людини як експрес-метод оцінки їхньої небезпечності / N. М. Dmytrukha, O. S. Lahutina, T. Yu. Gromovoy // Укр. журн. з проблем медицини праці. - 2020. - 16, № 3. - С. 202-209. - Бібліогр.: 21 назв. - англ.

Виробництво свинцю та його застосування в різних галузях промисловості зумовлює його надходження в організм людини у вигляді аерозолю з частинками різної дисперсності, у тому числі нанорозмірними. Особливі фізико-хімічні властивості наночастинок (НЧ), здатність свинцю до біокумуляції, політропність токсичної дії обумовлюють необхідність проведення досліджень його токсичності та небезпечності в нанорозмірному стані. Мета дослідження - вивчення впливу сполук свинцю з різними розмірами частинок на білки плазми крові людини (альбумін та імуноглобулін G) у модельних дослідах in vitro. Об'єкт дослідження - різні сполуки свинцю: нітрат свинцю (іонна форма) і НЧ PbS розміром 26 - 34 нм і 50 - 80 нм, плазма крові людини (ОА, R+), препарати альбуміну та імуноглобуліну G (IgG) людини. Вплив сполук свинцю на структуру білків визначали за допомогою MALDI-TоF мас-спектрометра (Німеччина) і спектрофотометра Мефан (Україна). Отримані мас-спектри білків плазми крові людини після інкубації з нітратом свинцю та НЧ PbS відрізнялись за наявністю та інтенсивністю піків, що є наслідком різного типу взаємодії іонів і НЧ із білками. Показники оптичної густини розчинів досліджуваних білків також вказують на різні типи взаємодії свинцю з білками у формі іонів і НЧ. Показано, що ступінь конформаційних змін альбуміну та IgG залежав як від хімічної форми сполук свинцю, так і від розміру наночастинок, а також від їхньої концентрації в інкубаційному середовищі. Найбільші зміни у структурі білків викликали НЧ PbS 26 - 34 нм, а найменші - нітрат свинцю (іонна форма). IgG людини виявився більш чутливим до впливу сполук свинцю, ніж альбумін. Висновки: встановлена селективна взаємодія іонів і НЧ PbS із білками крові може призвести до зміни як структури білків, їхньої функціональної активності, так і властивоcтей та поведінки наночастинок, оскільки може впливати на їхній розмір, транспорт, накопичення та елімінацію. Модель "наночастинки - білки плазми крові" може бути використана для експрес-оцінки біосумісності НЧ металів та їхньої токсичності.


Індекс рубрикатора НБУВ: Р124.432.414 + Р284.414

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж25332 Пошук видання у каталогах НБУВ 
Повний текст  Наукова періодика України 
Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
(cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
 
Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського
Відділ наукового формування національних реферативних ресурсів
Інститут проблем реєстрації інформації НАН України

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського