РЕФЕРАТИВНА БАЗА ДАНИХ "УКРАЇНІКА НАУКОВА"
Abstract database «Ukrainica Scientific»


Бази даних


Реферативна база даних - результати пошуку


Вид пошуку
Пошуковий запит: (<.>ID=REF-0000817760<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 1

Трахтенберг І. М. 
Експериментальне дослідження впливу наночастинок оксиду заліза на організм щурів за умови одноразового інтратрахеального введення / І. М. Трахтенберг, Н. М. Дмитруха, Т. К. Короленко, Л. А. Легкоступ, О. С. Лагутіна, К. П. Козлов, Л. В. Бакало // Укр. журн. з проблем медицини праці. - 2020. - 16, № 4. - С. 251-260. - Бібліогр.: 19 назв. - укp.

Оксиди заліза (Fe2O3, Fe3O4) у вигляді нанодисперсій є перспективним матеріалом для промисловості, медицини й фармації. Наночастинки (НЧ) оксиду заліза можуть потрапляти в організм людини з повітрям, їжею та ліками. Наявність особливих фізико-хімічних властивостей у НЧ (ультрамалий розмір, велика площа поверхні, підвищена реактивність і біологічна дія) потребують грунтовних досліджень з оцінки їхньої безпечності. Важливим питанням є дослідження поведінки НЧ, а саме: транспорт, розподілення, вплив на роботу органів і систем за умови короткочасного та тривалого надходження в організм. Мета дослідження - експериментальне дослідження впливу колоїдних розчинів Fe2O3 різної дисперсності на організм щурів за умови одноразового інтратрахеального введення. Дослідження проведено на 24 щурах-самцях Wistar масою 220 - 260 г, розподілених на 2 дослідні групи, яким одноразово інтратрахеально вводили колоїдні розчини Fe2O3 з частинками 19 нм і 400 нм у дозі за залізом 10 мг/кг, контрольній групі у той самий спосіб вводили 0,9 % фізіологічний розчин. На 21-у добу експерименту щурів знеживлювали, визначали масу тіла та органів, гематологічні показники (загальний аналіз крові з підрахунком субпопуляцій лейкоцитів, коагулограми), біохімічні показники, що характеризують стан печінки, нирок, білкового та ліпідного обмінів, неспецифічного природного імунітету. Встановлено, що одноразове інтратрахеальне введення щурам колоїдних розчинів Fe2O3 не впливало на інтегральні показники - масу тіла та органів. Введення розчину Fe2O3 з частинками 19 нм спричинило незначне збільшення вмісту заліза в легенях, тимусі та нирках, а Fe2O3 з частинками 400 нм викликало достовірне підвищення концентрації заліза в легенях, печінці, селезінці, тимусі та нирках порівняно з показниками в контрольній групі. Зміни гематологічних показників у піддослідних щурів характеризувались зниженням рівня гемоглобіну та кількості еритроцитів, абсолютної кількості лімфоцитів і гранулоцитів, збільшенням рівня цинкпротопорфірину й відсотка моноцитів. Ці дані вказують на розвиток анемії та активацію клітин неспецифічного природного імунітету. Встановлене підвищення кількості тромбоцитів, фібриногену та протромбінового індексу, зниження тромбінового часу в щурів дослідних груп свідчить про вплив Fe2O3 на процес зсідання крові. Визначені підвищені рівні С-реактивного білка та циркулюючих імунних комплексів у сироватці крові щурів дослідних груп можуть бути ознаками формування запального процесу в організмі. Висновки: накопичення заліза в органах (серце, печінка, селезінка, нирки) щурів дослідних груп після одноразового інтратрахеального введення розчину Fe2O3 з частинками 400 нм свідчить про їхню підвищену акумуляційну здатність. Визначені порушення клітинного та білкового складу крові вказують на потенційну гематотоксичну, прозапальну та атерогенну дію, особливо НЧ Fe2O3 19 нм.


Індекс рубрикатора НБУВ: Р.с03 + Р284.418

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж25332 Пошук видання у каталогах НБУВ 
Повний текст  Наукова періодика України 
Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
(cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
 
Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського
Відділ наукового формування національних реферативних ресурсів
Інститут проблем реєстрації інформації НАН України

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського