РЕФЕРАТИВНА БАЗА ДАНИХ "УКРАЇНІКА НАУКОВА"
Abstract database «Ukrainica Scientific»


Бази даних


Реферативна база даних - результати пошуку


Вид пошуку
Пошуковий запит: (<.>ID=REF-0000818079<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 1

Бобко Н. А. 
Биологический возраст и когнитивные функции у хирургов в условиях суточных дежурств / Н. А. Бобко, С. П. Довгопола // Укр. журн. з проблем медицини праці. - 2021. - 17, № 1. - С. 35-52. - Библиогр.: 25 назв. - рус.

Біологічний вік дає можливість деякої інтегральної оцінки здоров'я. Метод В. П. Войтенка (1991 р.) заснований на показниках функціонування системи кровообігу та скаргах на здоров'я, метод А. Г. Горелкіна і Б. Б. Пінхасова (2010 р.) - на антропометричних показниках, що характеризують стан сполучної тканини та про цесів метаболізму. Умови праці хірургів кваліфікуються за найвищим класом шкідливості за фактором напруженості праці (клас 3.3), що описані в літературі як чинники ризику розвитку патології системи кровообігу, метаболічних порушень і формування ожиріння. Мета дослідження - визначити біологічний вік і темп старіння хірургів, які працюють в умовах добових чергувань, і виявити особливості зв'язку ефективності реалізації професійно важливих когнітивних функцій з показниками, що формують біологічний вік хірургів. Обстежено 67 хірургів 23 - 74 років (М +- m: 41,33 +- 1,37) за допомогою двох методів оцінки біологічного віку (за В. П. Войтенком і за А. Г. Горелкіним - Б. Б. Пінхасовим), із них - у 34 хірургів (24 - 62 років; М +- m: 42,41 +- 1,90) - тестувались також професійно важливі когнітивні функції. Статистична обробка даних проведена на рівні p << 0,05. Висновки: темп старіння організму в хірургів за показниками системи кровообігу та самопочуття перевищує такий за показниками метаболізму, при тому, що обидва знаходяться в зоні прискореного старіння. Формування ожиріння, що підвищує кардіоваскулярний ризик, може бути наслідком систематичного порушення добового ритму сну-неспання. Збільшення ризику хронічних захворювань і числа скарг негативно позначаються на ефективності реалізації функції уваги. Пам'ять залежить від стану системи кровообігу, а експлуатація функції уваги мобілізує її ресурси, включаючи судинну ланку, що з часом результується в патологічних змінах саморегуляції кровообігу (збільшенні ризику формування гіпертонії) як наслідок надмірно високої напруженості праці хірургів.


Індекс рубрикатора НБУВ: Р124.59 + Р45 п91

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж25332 Пошук видання у каталогах НБУВ 
Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
(cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
 
Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського
Відділ наукового формування національних реферативних ресурсів
Інститут проблем реєстрації інформації НАН України

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського