РЕФЕРАТИВНА БАЗА ДАНИХ "УКРАЇНІКА НАУКОВА"
Abstract database «Ukrainica Scientific»


Бази даних


Реферативна база даних - результати пошуку


Вид пошуку
Пошуковий запит: (<.>ID=REF-0000818702<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 1

Трахтенберг І. М. 
Особливості та механізми кардіовазотоксичної дії сполук важких металів та їх наночастинок (аналітичний огляд літератури) / І. М. Трахтенберг, Н. М. Дмитруха, К. П. Козлов // Укр. журн. з проблем медицини праці. - 2022. - 18, № 3. - С. 237-252. - Бібліогр.: 52 назв. - укp.

Патологія серцево-судинної системи серед причин захворюваності та смертності населення України займає чільне місце. Багато дослідників справедливо пов'язують її з впливом несприятливих факторів виробничого та навколишнього середовищ. Важкі метали та їхні сполуки включено до комплексу "класичних" факторів ризику розвитку патології серця та судин. Сьогодні встановлено, що в повітрі робочої зони на окремих виробництвах можуть бути присутні важкі метали у вигляді ультрадисперсних частинок розміром << 100 нм. Особливі фізико-хімічні властивості, що притаманні цим частинкам, сприяють подоланню ними біологічних бар'єрів та посилюють токсичну дію важких металів. Отже, дослідження особливостей та органів-мішеней токсичної дії сполук важких металів та їхніх наночастинок (НЧ) як антропогенних забруднювачів на організм працюючих і населення взагалі є актуальною проблемою для гігієни праці та промислової токсикології. Мета дослідження - вивчення та узагальнення даних світової та вітчизняної літератури стосовно впливу сполук важких металів, їхніх НЧ на серцево-судинну систему, встановлення особливостей і механізмів кардіовазотоксичної дії, визначення подальших перспектив у питанні оцінки безпечності нанотехнологій та наноматеріалів. Аналітичний огляд сучасних наукових публікацій виконано з використанням інформаційних баз даних Portalnano, PubMed та Національної бібліотеки України ім. В. І. Вернадського за допомогою інтернет ресурсів. Висновки: отримані дані дозволяють дійти висновку, що в основі кардіотоксичної дії як важких металів, так і їхніх НЧ лежать два основні механізми: вплив на структуру й цілісність тканини серця та на провідну систему - ендотелій судин. Сполуки металів у вигляді НЧ порівняно з їхніми мікро- та іонними формами легше долають біобар'єри, накопичуються в тканині серця, стимулюють оксидативний стрес і апоптоз клітин. Домінуючим механізмом у розвитку серцево-судинних захворювань вважається їхня цито- та генотоксична дія на кардіоміоцити та ендотеліоцити.



Шифр НБУВ: Ж25332 Пошук видання у каталогах НБУВ 
Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
(cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
 
Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського
Відділ наукового формування національних реферативних ресурсів
Інститут проблем реєстрації інформації НАН України

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського