РЕФЕРАТИВНА БАЗА ДАНИХ "УКРАЇНІКА НАУКОВА"
Abstract database «Ukrainica Scientific»


Бази даних


Реферативна база даних - результати пошуку


Вид пошуку
Пошуковий запит: (<.>ID=REF-0000818739<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 1

Сімахіна Г. О. 
Біологічно активні природні сполуки у життєзабезпеченні організму людини / Г. О. Сімахіна, Н. В. Науменко, С. В. Камінська, Н. О. Горлата // Наук. пр. Нац. ун-ту харч. технологій. - 2022. - 28, № 3. - С. 97-106. - Бібліогр.: 105 назв. - укp.

До числа істотних ризик-чинників, що викликають найбільш розповсюджені види патологій, нині відносять структуру харчування, яка склалася у різних групах населення. Вона значно відрізняється від формули збалансованого харчування як за рівнем вітамінів і мінеральних речовин, так і за вмістом поліненасичених жирних кислот, багатьох органічних сполук рослинного походження, яким належить особлива роль у регулюванні процесу обміну речовин, підтриманні нормального функціонального статусу організму, забезпеченні його життєдіяльності. В останні роки в західних країнах, спочатку в національному, а тепер і в міжнаціональному масштабі, послідовно та неухильно розвивається філософія та практика медицини, що базується на безперечних доказах (evidence-based medicine). І така доказова медицина постійно виявляє зростання частоти дефіциту в раціонах вітамінів C, A. E, каротиноїдів, антиоксидантів, макро- та мікроелементів, мінорних сполук, що призводить до закономірного зниження стійкості організму до шкідливих впливів довкілля, особливо в період пандемії коронавірусу, а нині - й активних бойових дій в Україні. Поєднані дефіцити та дефекти харчування трансформуються в чинники ризику, створюючи умови для розвитку різних хвороб, переходу їх у хронічну форму, викликаючи різноманітні життєві обмеження тощо. Тому необхідність швидкого корегування структури харчування стала важливим соціальним та економічним завданням держави. І, як показує світова практика, найбільш ефективним, дешевим і доступним способом вирішення цього завдання є широке використання у харчових технологіях рослинної сировини, в тому числі дикорослої, з підвищеним вмістом основних життєзабезпечуючих компонентів. У контексті зазначених питань проаналізовано окремі види культивованої та дикорослої сировини як основного джерела постачання населення необхідними біокомпонентами.


Індекс рубрикатора НБУВ: Р123.02

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж69879 Пошук видання у каталогах НБУВ 
Повний текст  Наукова періодика України 
Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
(cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
 
Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського
Відділ наукового формування національних реферативних ресурсів
Інститут проблем реєстрації інформації НАН України

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського