РЕФЕРАТИВНА БАЗА ДАНИХ "УКРАЇНІКА НАУКОВА"
Abstract database «Ukrainica Scientific»


Бази даних


Реферативна база даних - результати пошуку


Вид пошуку
Пошуковий запит: (<.>ID=REF-0000818747<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 1

Пирог Т. П. 
Вплив біологічних індукторів на антиадгезивну активність поверхнево-активних речовин Аcinetobacter calcoaceticus IMV B-7241 / Т. П. Пирог, М. С. Іванов // Наук. пр. Нац. ун-ту харч. технологій. - 2022. - 28, № 4. - С. 36-46. - Бібліогр.: 44 назв. - укp.

Досліджено антиадгезивну активність ПАР, синтезованих A. calcoaceticus IMB B-7241 за наявності B. subtilis БТ-2 у середовищі з очищеним гліцерином і відходами виробництва біодизелю. Вирощування A. calcoaceticus IMB B-7241 здійснено у рідкому мінеральному середовищі з очищеним гліцерином і відходами виробництва біодизелю (об'ємною часткою 3 і 5 % відповідно). Живі та інактивовані автоклавуванням клітини B. subtilis БТ-2, а також супернатант після вирощування штаму БТ-2 використовували як індуктори та вносили в середовище на початку процесу культивування A. calcoaceticus IMB B-7241 у концентрації 2,5 - 10 % (об'ємна частка). Позаклітинні ПАР виділяли з супернатанту культуральної рідини сумішшю Фолча. Вплив розчинів ПАР на адгезію бактеріальних і дріжджових тест-культур до сталі та лінолеуму визначали спектрофотометричним методом. Установлено, що внесення живих, інактивованих клітин B. subtilis БТ-2 або супернатанту в середовище культивування A. calcoaceticus IMB B-7241 із гліцерином різного ступеня очищення супроводжувалося синтезом ПАР, які характеризувалися вищою антиадгезивною активністю, ніж препарати, утворені в середовищі без індукторів. Адгезія клітин бактеріальних тест-культур (Bacillus subtilis БТ-2, Staphylococcus aureus БМС-1, Proteus vulgaris ПА-12, Enterobacter cloacae С-8) і дріжджів (Candida albicans Д-6, Candida tropicalis PE-2) на абіотичних матеріалах, оброблених розчинами ПАР (12 - 96 мкг/мл), синтезованих за наявності біологічних індукторів, була в 1,1 - 5,9 разу нижчою у порівнянні з використанням препаратів, одержаних за відсутності індукторів. Супернатант після вирощування B. subtilis БТ-2 виявився менш ефективним індуктором, ніж живі чи інактивовані клітини штаму ВТ-2. У результаті проведеної роботи встановлено можливість підвищення антиадгезивної активності ПАР A. calcoaceticus IMB B-7241 внесенням у середовище культивування як з очищеним гліцерином, так і відходами виробництва біодизелю конкурентних бактерій B. subtilis БТ-2 у вигляді живих, інактивованих клітин або супернатанту. Крім того, одержані результати вказують, що заміна очищеного гліцерину в середовищі культивування A. calcoaceticus IMB B-7241 на відходи виробництва біодизелю надає змогу, по-перше, підвищити рентабельність виробництва біодизелю, по-друге, утилізувати токсичні відходи, по-третє, одержати ПАР з високою антиадгезивною активністю.


Індекс рубрикатора НБУВ: Л785

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж69879 Пошук видання у каталогах НБУВ 
Повний текст  Наукова періодика України 
Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
(cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
 
Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського
Відділ наукового формування національних реферативних ресурсів
Інститут проблем реєстрації інформації НАН України

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського