РЕФЕРАТИВНА БАЗА ДАНИХ "УКРАЇНІКА НАУКОВА"
Abstract database «Ukrainica Scientific»


Бази даних


Реферативна база даних - результати пошуку


Вид пошуку
Пошуковий запит: (<.>ID=REF-0000818756<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 1

Drychyk M. 
Development of the traceability system for the pasta production = Розроблення системи простежуваності під час виробництва макаронних виробів / M. Drychyk, O. Shulga // Наук. пр. Нац. ун-ту харч. технологій. - 2022. - 28, № 4. - С. 139-147. - Бібліогр.: 146 назв. - англ.

Система простежуваності є необхідною складовою, яка надає можливість ідентифікувати оператора ринку, час, місце, предмет та інші умови постачання (продажу або передачі), достатні для встановлення походження харчових продуктів, тварин, призначених для виготовлення харчових продуктів, матеріалів, які контактують з харчовими продуктами, або речовин, що призначені для включення, або очікується, що вони будуть включені в харчові продукти на всіх стадіях виробництва, переробки та обігу. У Законі України "Про основні принципи та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів" (п. 74 ст. 1), Регламенті (ЄС) N 178/2002 та ISO 22005: 2007 і CAC/GL 60-2006 та GS1 викладено вимоги щодо системи простежуваності, проте кожна галузь харчової промисловості має свою специфіку впровадження системи простежуваності. Наведено результати розроблення простежуваності для макаронного виробництва. Розроблено блок-схему простежуваності процесу виробництва, план внутрішньої системи та запропоновано інструменти реалізації системи простежуваності. Впровадження системи простежуваності на макаронному виробництві надасть змогу вирішувати такі завдання: ідентифіковувати партнерів у харчовому ланцюгу; здійснювати швидкий пошук небезпечних макаронних виробів; контролювати всі складники продукту та весь харчовий ланцюг; оперативно вилучати макаронні вироби з обігу під час виникнення загрози здоров'ю споживачів; забезпечувати відповідність специфікаціям; надавати можливість оператору ринку досягти відповідності вимогам законодавства та нормативних документів; досягти ефективного управління логістикою постачань в цілому; допомагати споживачу отримувати інформацію про сировину, склад продукту та спосіб виробництва; здійснювати висхідне простеження від споживача до виробника та низхідне простеження від виробника до споживача.


Індекс рубрикатора НБУВ: Л839-7

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж69879 Пошук видання у каталогах НБУВ 
Повний текст  Наукова періодика України 
Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
(cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
 
Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського
Відділ наукового формування національних реферативних ресурсів
Інститут проблем реєстрації інформації НАН України

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського