РЕФЕРАТИВНА БАЗА ДАНИХ "УКРАЇНІКА НАУКОВА"
Abstract database «Ukrainica Scientific»


Бази даних


Реферативна база даних - результати пошуку


Вид пошуку
Пошуковий запит: (<.>ID=REF-0000818783<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 1

Soloviova A. M. 
The right of peoples to self-determination in the post-soviet countries = Правo народів на самовизначення у пострадянських країнах / A. M. Soloviova, D. V. Mamonov // Юрид. вісн. Повітр. і косм. право : Наук. пр. Нац. авіац. ун-ту. - 2022. - № 2. - С. 95-99. - Бібліогр.: 3 назв. - англ.

Мета статті - дослідження сутності права народів на самовизначення на прикладі деяких пострадянських країн. Методологічна основа дослідження складається із методів пізнання (аналіз, синтез, індукція, дедукція, аналогія, порівняння), загальнонаукових методів, формально-логічного методу тлумачення права та ін. Складовими методологічної бази є об'єктивність та поєднання підходів критичного і раціонального, конструктивного. Після розпаду Радянського Союзу Соціалістичні Республіки стали незалежними суверенними державами, але швидше формально, ніж практично. Військові конфлікти в Південній Осетії, Абхазії та Придністровській Молдавській Республіці, а також війна Росії проти України, що триває, показали, що все ще існує необхідність переоцінки ролі та значення міжнародних політичних інститутів, механізмів імплементації правил міжнародного права. Обговорено принципи територіальної цілісності держави та право націй на самовизначення по суті пов'язані з терміном "суверенітет", його тлумаченням і реалізацією в державній політиці. Різне співвідношення цих принципів у державотворенні сучасних країн призводить до активізації геополітичних процесів, часто дезінтеграції, що може призвести до розвитку різноманітних міжетнічних конфліктів. Реалізація права на самовизначення може здійснюватися у формі автономії в межах існуючих державних кордонів, у формі створення суверенної держави або у формі виходу певного народу із держави (сецесія чи іредентизм). Якщо йти шляхом суто теоретичних конструкцій, то "народи" Південної Осетії, Абхазії та Придністровської Молдавської Республіки реалізували своє невід'ємне право на самовизначення, а "народи" Грузії та Молдови зазнали порушень своїх невід'ємних прав. Російська агресія проти України стала яскравим прикладом зловживання іредентистськими настроями в суспільстві для виправдання збройної агресії. Порівняльний аналіз іредентистських настроїв у громадянському суспільстві пострадянських країн дозволяє виділити особливості таких тенденцій, а також їх вплив на зовнішню політику.


Індекс рубрикатора НБУВ: Х910.11

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж73401 Пошук видання у каталогах НБУВ 
Повний текст  Наукова періодика України 
  Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
 
Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського
Відділ наукового формування національних реферативних ресурсів
Інститут проблем реєстрації інформації НАН України

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського