РЕФЕРАТИВНА БАЗА ДАНИХ "УКРАЇНІКА НАУКОВА"
Abstract database «Ukrainica Scientific»


Бази даних


Реферативна база даних - результати пошуку


Вид пошуку
Пошуковий запит: (<.>ID=REF-0000820678<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 1

Кошель О. М. 
Духовенство Правобережної України в національно-культурному і духовно-освітньому відродженні (друга половина ХІХ - початок ХХ ст.) : автореф. дис. ... д-ра іст. наук : 07.00.01 / О. М. Кошель; Чернівецький національний університет імені Юрія Федьковича. - Чернівці , 2023. - 47 c. - укp.

На основі широкого кола писемних джерел та наукової літератури проаналізовано участь національно-свідомого та патріотично налаштованого православного духовенства в українському національному і духовному відродженні, визвольному русі, у виборюванні української автокефалії у другій половині XIX - на початку XX ст. Встановлено, що попри загальну підтримку політики самодержавства та св. Синоду, спрямованої на денаціоналізацію церкви і мирян в українських регіонах Російської імперії, православне українське духовенство до середини XIX ст. сприяло й боротьбі за українізацію православної церкви підтримуючи виховання в середовищі православного кліру діячів, які на початку XX ст. становили одну з рушійних сил українського національного і духовного відродження. Подано характеристику спроб патріотично налаштованих представників українського православного духовенства вже наприкінці 1840-х - у 1850-ті рр. запровадити в церквах богослужіння та переклади і друк Святого Письма українською мовою. Досліджено рух серед викладачів та учнів і студентів духовних навчальних закладів за реформування всіх ланок духовної освіти в напрямку демократизації та українізації (1850-ті рр. - початок XX ст.). Визначено внесок патріотично налаштованих представників духовенства в процес українізації загальної освіти, науки і культури по залученню до створення історії міст і сіл, парафій, церков та монастирів, таким чином, склавши вагому рушійну силу розвитку краєзнавчого руху та регіональних досліджень. Важливу увагу приділено активним виступам на боці селян представників парафіяльного духовенства, при захисті їх від свавілля поміщиків та чиновників, відстоюванні прав на освіту, справедливість, свободу і землю, що відповідало основним напрямам українського національного відродження. Висвітлено участь представників православного духовенства в подіях революції 1905-1907 pp.


Індекс рубрикатора НБУВ: Э372.27-36-637.1

Рубрики:

Шифр НБУВ: РА453700 Пошук видання у каталогах НБУВ 
Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
(cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
 
Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського
Відділ наукового формування національних реферативних ресурсів
Інститут проблем реєстрації інформації НАН України

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського