РЕФЕРАТИВНА БАЗА ДАНИХ "УКРАЇНІКА НАУКОВА"
Abstract database «Ukrainica Scientific»


Бази даних


Реферативна база даних - результати пошуку


Вид пошуку
Пошуковий запит: (<.>ID=REF-0000821673<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 1

Парубій У. Ю. 
Українська замовляльно-заклинальна поезія: структурно-семантичні особливості та поетика жанру : автореф. дис. ... канд. філол. наук : 10.01.07 / У. Ю. Парубій; Львівський національний університет імені Івана Франка. - Львів, 2019. - 20 c. - укp.

Здійснено огляд видань, у яких було опубліковано тексти замовлянь. Це сприяло формуванню джерельної бази дослідження. Теоретичні напрацювання українських та зарубіжних учених сформували основи та вектори дослідження цього жанру протягом останніх століть. Перші наукові дослідження замовлянь, які починаються паралельно зі збором фольклорного матеріалу, порушують питання ґенези жанру, структурних особливостей, образної системи, класифікації, методів збору та фіксації фольклорних зразків. Обґрунтовано проблему жанрової диференціації текстів замовляльно-заклинальної поезії. Головну увагу зосереджено на аналізі основних підходів щодо їх класифікації, що дало змогу звернути увагу на рівні взаємодії замовляльних текстів з іншими жанрами фольклору. Уперше використано теоретичні напрацювання представників французької семіотичної школи (А.-Ж. Греймас) для опису структури наративних моделей українських замовлянь. Розширено методологічний аналіз структурних елементів. Обґрунтовування наративності в текстах замовляльно-заклинальної поезії, використання досвіду аналізу наративної структури замовлянь литовської дослідниці Д. Вайткявічене та застосування її трансформаційної моделі дало змогу проаналізувати 200 текстів замовлянь і довести, що є два види наративних моделей: повна і неповна. У текстах з повного наративною моделлю можна виділити два типи трансформації. Перший тип передбачає відокремлення негативного об’єкта від хворого, а другий - знищення негативного об’єкта. В результаті дослідження з’ясовано подібність наративних моделей литовської та української замовляльно-заклинальної традицій. Аналіз текстів замовлянь довів, що для певних тематичних груп лікувальних замовлянь характерні відповідні типові наративні моделі. Вдалося простежити певні моделі опису простору, стверджено, що часові характеристики виявляються як у конкретних назвах (називаннях), так і мовних конструкціях. Особливості функціонування та збереження замовляльно-заклинальної традиції сприяли становленню текстів замовлянь як магічних формул, а також виокремлення формульних елементів у замовляльних текстах. Формульна основа текстів стимулювала виокремлення семантичних формул-кліше, які приховують механізм трансформації фольклорної образності. Яскравим прикладом такої семантичної формули є формула "уроки на сороки".


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш3(4УКР)-633.5

Шифр НБУВ: РА442791 Пошук видання у каталогах НБУВ 
Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
(cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
 
Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського
Відділ наукового формування національних реферативних ресурсів
Інститут проблем реєстрації інформації НАН України

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського