РЕФЕРАТИВНА БАЗА ДАНИХ "УКРАЇНІКА НАУКОВА"
Abstract database «Ukrainica Scientific»


Бази даних


Реферативна база даних - результати пошуку


Вид пошуку
Пошуковий запит: (<.>ID=REF-0000823966<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 1

Захарів О. Я. 
Вплив техногенного навантаження Бурштинської ТЕС на овець різних вікових груп / О. Я. Захарів, І. В. Вудмаска, А. П. Петрук // Біологія тварин. - 2021. - 23, № 4. - С. 73-77. - Бібліогр.: 17 назв. - укp.

Тривале перебування тварин у зоні техногенного навантаження призводить до кількісних змін картини крові, зниження рівня активності клітинних і гуморальних чинників захисту. При цьому гематологічні показники та імунологічний статус овець в екологічно забрудненій зоні змінюються з віком згідно із загальнобіологічними закономірностями, об'єктивно відображаючи інтенсивність обмінних процесів у постнатальному онтогенезі. Як об'єкт використовували овець тонкорунної карпатської породи. Дослідження проведені на молодняку від маток, утримуваних у забрудненій і екологічно чистій зонах, віком 1-го, 2-х, 4-х, 8-ми місяців, і на дорослих тваринах віком 1,5 року. Узагальнено результати досліджень, виконаних у зимовий і весняний періоди 2010 - 2012 рр. Вміст гемоглобіну у крові овець із зони техногенного забруднення був нижчим, ніж у крові овець, яких вирощували в екологічно чистій зоні: відповідно, в 1-місячному віці - на 9,5 %; у 2-місячному віці - на 29,0 %; у 4-місячному віці - на 24,5 %; у 8-місячному віці - на 21,9 %; в 1,5-річному віці - на 21,25 % (<$E P~symbol Г~0,05~-~0,001>). Не виявлено вірогідних відмінностей у загальному вмісті лейкоцитів крові овець, яких утримували у зоні техногенного забруднення і поза нею. У ягнят із екологічно забрудненої зони бактерицидна активність сироватки крові (БАСК) в 4-місячному віці була на 32 % меншою (<$E P~symbol Г~0,01>), ніж в однолітків з благополучної зони, а лізоцимна активність сироватки крові (ЛАСК) - на 29 % меншою (<$E P~symbol Г~0,01>). Фагоцитарна активність, яка характеризує рівень клітинного імунітету, була на 31,5 % нижчою у ягнят із зони техногенного забруднення, ніж з екологічно чистої зони (<$E P~symbol Г~0,01>). Виявлено більшу концентрацію свинцю, міді, кадмію, цинку у крові овець, яких утримували у зоні техногенної дії. Найяскравіше ці відмінності проявилися у дорослих тварин. У крові дорослих овець, утримуваних в зоні антропогенного пресингу, рівень свинцю, міді, кадмію, цинку становив 2,86; 103,7; 3,30; 349,8 мкг %, проти 0,41; 13,2; 1,05; 121,4 мкг % в овець із благополучної зони (<$E P~symbol Г~0,001>) відповідно. Специфічні імуноглобуліни підкласів IgG1 і IgG2 у тварин із зони забруднення становили, відповідно, 61 і 52 % від аналогічного показника у крові ягнят, вирощуваних поза зоною техногенного навантаження. Збереженість ягнят у забрудненій зоні була майже удвічі нижчою, ніж в екологічно благополучній. Отримані результати свідчать про загальні закономірності у виникненні комплексу порушень в організмі тварин у відповідь на несприятливі умови. Це стає очевидним, якщо врахувати відставання у рості й розвитку, а також передчасну загибель ягнят, які зазнають техногенного впливу.



Шифр НБУВ: Ж23570 Пошук видання у каталогах НБУВ 
Повний текст  Наукова періодика України 
Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
(cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
 
Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського
Відділ наукового формування національних реферативних ресурсів
Інститут проблем реєстрації інформації НАН України

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського