РЕФЕРАТИВНА БАЗА ДАНИХ "УКРАЇНІКА НАУКОВА"
Abstract database «Ukrainica Scientific»


Бази даних


Реферативна база даних - результати пошуку


Вид пошуку
Пошуковий запит: (<.>ID=REF-0000824109<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 1

Stepanov Yu. M. 
Application of non-invasive methods of assessment of steatosis and fibrosis in chronic diffuse liver diseases of various etiologies = Застосування неінвазивних методів оцінки стеатозу та фіброзу при хронічних дифузних захворюваннях печінки різної етіології / Yu. M. Stepanov, V. I. Didenko, O. P. Petishko, A. M. Galinska // Гастроентерологія. - 2023. - 57, № 2. - С. 90-95. - Бібліогр.: 19 назв. - англ.

Мета дослідження - проаналізувати показники стеатозу та фіброзу печінки за даними зсувнохвильової еластографії (ЗХЕ) та стеатометрії у пацієнтів із хронічними дифузними захворюваннями печінки з урахуванням етіологічного чинника й визначити діагностичну цінність ЗХЕ в діагностиці фіброзу печінки. Обстежено 364 пацієнти з хронічними дифузними захворюваннями печінки віком (<$E48,00~symbol С~1,84>) року: 159 (43,7 %) чоловіків та 205 (56,3 %) жінок. Хворих було розподілено на групи: 108 пацієнтів із неалкогольною жировою хворобою печінки (НАЖХП), 143 - з хронічним гепатитом C (ХГC), 56 - з алкогольною хворобою печінки (АХП) та 57 осіб із токсичним гепатитом медикаментозного генезу. Усім хворим проводили ЗХЕ на апараті Soneus P7 (Харків, Україна) з визначенням показників жорсткості паренхіми печінки та стеатометрію з розрахуванням коефіцієнта затухання ультразвуку. Загалом у 270 (74,2 %) пацієнтів із хронічними дифузними захворюваннями печінки спостерігалися фіброзні зміни за даними ЗХЕ. Установлено суттєве зростання жорсткості паренхіми печінки за показником модуля Юнга при ХГС в 1,9 разу (p << 0,05) та при АХП в 1,4 разу (p << 0,05) у порівнянні з групою здорових осіб, в 1,7 (p << 0,05) та 1,3 разу (p << 0,05) відповідно у порівнянні з групою пацієнтів із НАЖХП. За даними стеатометрії відмічено збільшення коефіцієнта затухання ультразвуку на 30,2 % (p << 0,05) у пацієнтів із НАЖХП, на 27,5 % (p << 0,05) - з АХП і на 22 % (p << 0,05) - із токсичним гепатитом у порівнянні з групою здорових осіб. У хворих із фіброзними змінами печінки медіана жорсткості паренхіми становила 6,70 кПа (6,35; 7,56), тоді як у пацієнтів без фіброзу печінки цей показник був вірогідно нижчий у 1,2 рауа (p << 0,01). З метою визначення діагностичної цінності показника жорсткості паренхіми печінки за даними ЗХЕ для оцінки фіброзної трансформації проведено гістологічну оцінку зразків печінки, одержаних в результаті черезшкірної трепан - біопсії у 75 осіб із хронічними дифузними захворюваннями печінки, з яких у 14 (18,7 %) пацієнтів за морфологічними даними фіброз був відсутній. За результатами ROC-аналізу, показник жорсткості паренхіми печінки, визначений за допомогою ЗХЕ, що перевищує 5,79 кПа, підтверджує наявність фіброзу печінки в осіб із хронічними дифузними захворюваннями печінки незалежно від етіології (AUC = 0,901, p << 0,001). Висновки: при ХГС та АХП середній показник жорсткості паренхіми печінки, визначений за допомогою ЗХЕ, вищий, ніж при НАЖХП (p << 0,05), що підтверджує й вища частота реєстрації фіброзу печінки F3 - 4 стадій (p << 0,05). Розраховано порогове значення жорсткості паренхіми печінки при хронічних дифузних захворюваннях печінки - 5,79 кПа (чутливість 100,0 %, специфічність 85,7 %), що надає змогу сімейному лікарю сформувати групу ризику пацієнтів, яким рекомендовано динамічний моніторинг із подальшою можливістю дослідження для з'ясування етіологічного фактора фіброзу печінки.



Шифр НБУВ: Ж63141 Пошук видання у каталогах НБУВ 
Повний текст  Наукова періодика України 
  Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
 
Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського
Відділ наукового формування національних реферативних ресурсів
Інститут проблем реєстрації інформації НАН України

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського