РЕФЕРАТИВНА БАЗА ДАНИХ "УКРАЇНІКА НАУКОВА"
Abstract database «Ukrainica Scientific»


Бази даних


Реферативна база даних - результати пошуку


Вид пошуку
Пошуковий запит: (<.>ID=REF-0000824604<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 1

Сучасні аспекти збереження здоров'я людини : зб. пр. XV Міжнар. міждисциплінар. наук.-практ. конф., 8-9 квіт. 2022 р. / ред.: Т. М. Ганич, П. П. Гаврилко, М. А. Дербак, Я. Бріндза, Л. О. Адамчук, П. П. Ганинець, С. І. Скаканді; Державний вищий навчальний заклад "Ужгородський національний університет", Закарпатська обласна державна адміністрація, Закарпатська обласна державна адміністрація, Словацький аграрний університет, Київський національний торговельно-економічний університет, Громадська організація "Фундація жінок пасічниць", Санаторій "Квітка полонини". - Ужгород : ДВНЗ "УжНУ", 2022. - 314 c. - Бібліогр. в кінці ст. - укp. - англ.

Охоплено актуальні науково-пратичні матеріали про підтримання здоров‘я людини в сучасних умовах, зокрема, оздоровлення населення природними засобами, у т.ч. лікувальними травами, забезпечення адекватного харчування, якісної питної та мінеральної води, подолання йододефіциту, використання сучасних агротехнологій для збереження і збагачення біорізноманіття природи тощо. Розглянуто чорний кмин (nigella satіva) як перспективну рослину для апіфітотерапії. Запропоновано застосування фармакологічного препарату "кверцетин" як засобу профілактики інтоксикації важкими металами. Окреслено можливості корекції вегетативної дисфункції у осіб молодого віку з використанням ефірної олії лаванди в комплексі реабілітаційних заходів; можливості використання чорнобривців у лікарській практиці; потенційні можливості застосування кверцетину в клінічній практиці. Визначено застосування мінеральної та питної води з профілактичною, реабілітаційною та оздоровчо-лікувальною метою; передумови застосування апіпродуктів. Зазначено про необхідність організації оздоровчого харчування людей в постковідний період. Проаналізовано використання добавок рослинного походження у виробництві м'ясних напівфабрикатів. Описано харчову цінність рослинних олій, технології виробництва і переробки бджолиного маточного молочка та використання бджолиниго обніжжя та перги в апітерапії. Охарактеризовано використання м’яти польової (mentha arvensis) в харчуванні. Визнано здорове харчування - запорукою подовження тривалості життя населення. Систематизовано їстівні квіти у харчуванні людини. Узагальнено перспективи використання рослинної сировини у виробництві борошняних кондитерських виробів оздоровчого спрямування. Установлено підбір та первинну обробку продуктів харчування у дієтотерапії. Означено спа-процедури як засіб збереження здоров'я людини. Представлено перспективи використання рослинної сировини при виробництві лікерів. Обговорено оздоровче харчування біженців після евакуації в умовах війни. Наведено способи приготування прополісу для використання в апітерапії. Рекомендовано апітерапію як функціональну складову навчальної програми тренінгів на базі демонстраційної пасіки "медоносні галявини".


Індекс рубрикатора НБУВ: Р.я431

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВА865933 Пошук видання у каталогах НБУВ 
  Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
 
Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського
Відділ наукового формування національних реферативних ресурсів
Інститут проблем реєстрації інформації НАН України

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського