РЕФЕРАТИВНА БАЗА ДАНИХ "УКРАЇНІКА НАУКОВА"
Abstract database «Ukrainica Scientific»


Бази даних


Реферативна база даних - результати пошуку


Вид пошуку
Пошуковий запит: (<.>ID=REF-0000825064<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 1

Abdurakhmanov B. M. 
Application of methane and micro silica for silicon carbide synthesis = Застосування метану та мікрокремнезему для синтезу карбіду кремнію / B. M. Abdurakhmanov, M. Sh. Kurbanov, U. M. Nuraliev, L. S. Andriyko // Порошкова металургія. - 2022. - № 5/6. - С. 50-62. - Бібліогр.: 27 назв. - англ.

Новим напрямком в технології синтезу карбіду кремнію, що відповідає вимогам ресурсозбереження, є застосування багатотонажних техногенних відходів. Високодисперсні порошки карбіду кремнію (SiC) синтезовано з використанням кремнійвмісної сировини - мікрокремнезему, що являє собою дрібнодисперсні техногенні відходи виробництва металургійного кремнію й феросиліцію, та вуглецевмісного відновника, що складається з природного газу (містить 94 % метану CH4) і дрібнодисперсних відходів нафтового коксу (Cpc(s)), що утворюються на стадії шихтування у виробництві кремнію або феросплавів. Синтез карбіду кремнію проводили в печі опору за поступового підвищення температури від 700 до <$E1900~symbol Р roman C>. До печі було підключено спеціальний розроблений авторами пристрій, призначений для подачі частини вуглецевмісного відновника в газоподібному стані в реакційну зону печі. Конструкція цього пристрою надавала змогу здійснювати дисоціацію метану на вуглець і водень на шляху подачі газу в піч опору. З метою визначення оптимальних умов синтезу та досягнення максимального виходу SiC проведено ряд експериментів з варіюванням долі метану у складі загального вуглецевмісного відновника. За збереження загальної кількості вуглецевмісного відновника, необхідного за стехіометричним співвідношенням для відновлення кремнію вуглецем, частка метану збільшувалась від 0,15 до 0,60 від загальної кількості вуглецю, а частка нафтового коксу зменшувалась від 0,85 до 0,40 відповідно. Показано, що зменшення долі нафтового коксу до 40 % за рахунок метану не знижує вихід та якість синтезованого карбіду кремнію. Аналіз хімічного складу синтезованих порошків показує, що вихід карбіду кремнію є досить високим і становить 69,2 - 72,8 % (мас.), а максимальне значення досягається при CH4(g) = 0,30 і Cpc(s) = 0,70. Масова частка інших домішок складає: вільний вуглець - 21,6 - 25,3 %; кремній - 0,8 - 1,3 %, домішки оксидів металів - 1,8 - 3,4 %. За допомогою методу електронної мікроскопії встановлено, що розміри синтезованих частинок змінюються в досить широкому діапазоні - від декількох десятків нанометрів до декількох сотень мікрометрів. При цьому основна маса частинок має розміри менше 100 мкм. Одержані у такий спосіб мікро- та нанопорошки карбіду кремнію належать до політипів 4H, 6H та 3C, що підтверджується даними раманівської спектроскопії та рентгенофазового аналізу. Запропонований метод синтезу карбіду кремнію надасть змогу зменшити собівартість виробництва та відкриває перспективи для керованої зміни властивостей даного продукту.


Індекс рубрикатора НБУВ: Л463.3

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж28502 Пошук видання у каталогах НБУВ 
Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
(cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
 
Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського
Відділ наукового формування національних реферативних ресурсів
Інститут проблем реєстрації інформації НАН України

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського