РЕФЕРАТИВНА БАЗА ДАНИХ "УКРАЇНІКА НАУКОВА"
Abstract database «Ukrainica Scientific»


Бази даних


Реферативна база даних - результати пошуку


Вид пошуку
Пошуковий запит: (<.>ID=REF-0000826189<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 1

Ліщук А. М. 
Концептуальні підходи до реабілітації забруднених пестицидами грунтів України / А. М. Ліщук, М. В. Драга, І. М. Городиська, Ю. В. Терновий // Збалансов. природокористування. - 2021. - № 3. - С. 88-96. - Бібліогр.: 23 назв. - укp.

Розроблено Концепцію реабілітації забруднених грунтів, де обгрунтовано шляхи відновлення територій, забруднених стійкими органічними пестицидами. Практична реалізація Концепції сприятиме переведенню існуючих систем землекористування на засади збалансованого розвитку сільського господарства, а також збереженню, відтворенню і розширенню біорізноманіття, а також підвищенню екологічної безпеки агроекосистем для сталого розвитку агросфери. Концепція об'єднує в собі шляхи практичного впровадження екологобезпечних методів очищення забруднених пестицидами територій та подальше використання реабілітованих земель у процесі сільськогосподарської діяльності в Україні. Проблему пестицидного забруднення агроекосистем запропоновано вирішувати шляхом використання науково обгрунтованих екологобезпечних методів реабілітації грунтів із полікомпонентним забрудненням пестицидами, розроблених в Інституті агроекології і природокористування НААН, зокрема за використання методів біоремедіації. Запропоновано до використання: методи проведення агроекологічного моніторингу територій, забруднених стійкими органічними забруднювачами, методи фітотестування та фіторемедіації забруднених стійкими пестицидами грунтів. Для проведення фіторемедіації забруднених грунтів запропоновано використовувати однорічні культурні (ячмінь, пшеницю, квасолю, сою, кабачок, гарбуз) та дикорослі (кульбабу лікарську, полин гіркий, полин звичайний, пирій повзучий) види рослин-ремедіаторів, які придатні для фітостабілізації та запобігання міграції пестицидів в умовах полікомпонентного забруднення грунту. Основними етапами реалізації концепції є: комплексний агроекологічний моніторинг грунтів, забруднених залишками стійких органічних забруднювачів (CO3); комплексна екотоксикологічна оцінка стану грунту; визначення ступеню хімічної деградації грунтів; адаптація ремедіаційних технологій до специфічності ділянки, що потребує очищення; впровадження екологічно безпечних ремедіаційних методів у практичне використання; реалізація перспективи подальшого використання реабілітованих грунтів у різних галузях сільського господарства; врахування екологічної та економічної ефективності використання методів ремедіації. Можливість та шляхи використання відновлених територій у процесі сільськогосподарської діяльності із врахуванням основних етапів реалізації Концепції викладено в розроблених в ІАП НААН "Науково-методичних рекомендаціях з відновлення забруднених хлорорганічними пестицидами грунтів залежно від їх токсичності" та "Науково-методичних рекомендаціях з використання відновлених територій у процесі сільськогосподарської діяльності".


Індекс рубрикатора НБУВ: П038.1

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж100860 Пошук видання у каталогах НБУВ 
Повний текст  Наукова періодика України 
Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
(cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
 
Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського
Відділ наукового формування національних реферативних ресурсів
Інститут проблем реєстрації інформації НАН України

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського