РЕФЕРАТИВНА БАЗА ДАНИХ "УКРАЇНІКА НАУКОВА"
Abstract database «Ukrainica Scientific»


Бази даних


Реферативна база даних - результати пошуку


Вид пошуку
Пошуковий запит: (<.>ID=REF-0000826268<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 1

Korkh O. M. 
Formation of the "Self-Made-Man" idea in the worldview of the Renaissance and Reformation = Становлення ідеї "Self-Made-Man" у світогляді Відродження та Реформації / O. M. Korkh, V. Y. Antonova // Антропол. виміри філос. дослідж. : зб. наук. пр.. - 2022. - Вип. 21. - С. 94-102. - Бібліогр.: 101 назв. - англ.

Мета дослідження - осмислення шляхів філософської легітимації ідеї "Self-made-man" у світогляді доби Відродження та Реформації. Теоретичний базис. Основоположними для даного дослідження стали історичний, компаративний та герменевтичний методи. Дослідження базується на роботах М. Кузанського, Д. Пікоделла Мірандоли, Н. Макіавеллі, М. Монтеня, Е. Роттердамського, М. Лютера, Ж. Кальвіна, а також сучасних дослідників цього періоду. Наукова новизна. Проведений аналіз дозволяє зробити висновок, щоставить під сумнів до цього часу поширену думку, за якою виникнення ідеї "Self-made-man" локалізоване процесом формування американського культурного коду та ідейною спадщиною Бенджаміна Франкліна. Показано,що становлення цієї ідеї є результатом тривалого процесу, що зароджується ще в античному світі та набирає особливого розмаху в добу Відродження та Реформації. Саме в культурному контексті останніх антична інтенція на визнання права індивіда на самовизначення та самоврядування, яка в надрах християнської теології набуває лише потенційно універсального характеру, стає не просто припустимою, але і, в контексті світогляду протестантизму, єдино прийнятною, фактично облігаторною життєвою настановою індивіда. Висновки: гуманістичні та реформаційні ідеї цілком природно привели до подальшої світоглядної легітимації ідеї людини, що створює себе сама. Ця легітимація відбувалася в ході складної взаємодії численних чинників культури Пізнього Середньовіччя, а також успадкованих від Античності ідей та інтенцій. Ключовими серед них були поступове формування нового суспільного устрою, у своїй сутності байдужого до патерналістських рудиментів, а також відповідної йому етики протестантизму. Остання не лише легалізує, але, де факто, сакралізує переорієнтацію індивіда від сподівань на синергію Божої благодаті та власної свободи волі у справі особистого спасіння до розрахунку на власні сили та особисті зусилля, усвідомлення персональної відповідальності за свою долю як ключові принципи концепту "Self-made-man".


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю251.518.3 + Ю3(7СПО)5-535

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж74194 Пошук видання у каталогах НБУВ 
Повний текст  Наукова періодика України 
  Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
 
Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського
Відділ наукового формування національних реферативних ресурсів
Інститут проблем реєстрації інформації НАН України

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського