РЕФЕРАТИВНА БАЗА ДАНИХ "УКРАЇНІКА НАУКОВА"
Abstract database «Ukrainica Scientific»


Бази даних


Реферативна база даних - результати пошуку


Вид пошуку
Пошуковий запит: (<.>ID=REF-0000826784<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 1

Zablotskyi F. 
Analysis of seasonal changes of zenith tropospheric delay components determined by the radio sounding and GNSS measurements data = Аналіз сезонних змін складових зенітної тропосферної затримки, визначених за даними радіозондувань і ГНСС-вимірів / F. Zablotskyi, B. Kladochnyi, I. Kutna // Geodesy, Cartography and Aerial Photography : міжвід. наук.-техн. зб.. - 2022. - Вип. 95. - С. 5-12. - Бібліогр.: 10 назв. - англ.

Мета роботи - проаналізувати зміну величин гідростатичної та вологої складових зенітної тропосферної затримки (ЗТЗ), визначених для всіх сезонів року. Складові ЗТЗ визначають на сьогоднішній день, переважно, так: гідростатичну - за одною з існуючих аналітичних моделей, здебільшого за моделлю Saastamoinen, а вологу - з ГНСС-вимірювань із використанням модельного значення гідростатичної складової. Проведено оцінювання точності отриманих величин гідростатичної та вологої складових ЗТЗ за аналогічними складовими знайденими за даними радіозондування. Для цього підбиралась пара відносно близьких одна від одної станцій - аерологічної та референцної ГНСС-станції. Для реалізації викладеної методики досліджень було обрано аерологічну станцію Praha-Libus і референцну ГНСС-станцію GOPE. Для опрацювання й аналізу вибирались дані радіозондування нейтральної атмосфери з першої станції та повні величини ЗТЗ (гідростатична плюс волога складові) з другої станції. Такі дані вибирались щомісячно з 1-ї по 10-у дати 2012 р. на 12-у год Всесвітнього часу. За даними радіозондування визначено гідростатичні та вологі складові ЗТЗ (прийняті надалі, як еталонні) та таку ж кількість значень повних ЗТЗ, виведених на цю ж годину з ГНСС-вимірювань на референцній станції GOPE. За ними визначено величини вологої складової ЗТЗ та порівняно їх з відповідними даними, отриманими з радіозондувань. Установлено, що похибка гідростатичної складової має чітко виражену сезонну зміну, починаючи від виключно додатних величин у діапазоні 2 - 7 мм у січні з переходом через нуль у квітні (жовтні), досягаючи виключно від'ємних величин у діапазоні 3 - 5 мм у липні. Що ж стосується похибки вологої складової ЗТЗ, то слід зазначити що вона на протязі всього року приймає лише від'ємні значення без чітко вираженого сезонного ходу. Зауважено, що максимальні абсолютні величини ця похибка має в липні, що переважають - 30 мм, пояснюється максимальним вмістом водяної пари у тропосфері у цей час. Проте, виключно від'ємні значення похибки вологої складової вказують і на систематичне зміщення її значень. Надано рекомендації щодо подальших досліджень у напрямі підвищення точності визначення як гідростатичної, так і вологої складової ЗТЗ, а також причин щодо сезонних змін точності визначення, особливо, гідростатичної складової.


Індекс рубрикатора НБУВ: Д23 с141.2

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж29144 Пошук видання у каталогах НБУВ 
Повний текст  Наукова періодика України 
  Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
 
Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського
Відділ наукового формування національних реферативних ресурсів
Інститут проблем реєстрації інформації НАН України

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського