РЕФЕРАТИВНА БАЗА ДАНИХ "УКРАЇНІКА НАУКОВА"
Abstract database «Ukrainica Scientific»


Бази даних


Реферативна база даних - результати пошуку


Вид пошуку
Пошуковий запит: (<.>ID=REF-0000827713<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 1

Качур Н. В. 
Перспективи та тенденції розвитку приладів та методів на основі явища поверхневого плазмонного резонансу в інфрачервоному діапазоні (огляд) / Н. В. Качур, Г. В. Дорожинська, Г. В. Дорожинський, В. П. Маслов, А. В. Федоренко // Оптоелектроніка та напівпровідник. техніка : зб. наук. пр.. - 2022. - Вип. 57. - С. 7-17. - Бібліогр.: 52 назв. - укp.

З явища поверхневого плазмонного резонансу (ППР) та використання його для дослідження газоподібних та рідких речовин все більше публікується робіт у фахових журналах. Ці дослідження застосовуються в клінічній діагностиці, харчовій промисловості, екологічному моніторингу. До переваг ППР-сенсорів слід віднести: швидке одержання результату, невелику кількість аналіту, можливість вимірювання в реальному часі таких реакцій, як антиген-антитіло, білок-білок, фермент-субстрат або інгібітор, білок-ДНК, рецептор-лікарський засіб, білок-полісахарид, білок-вірус та реакції зовнішнього стимулювання живої клітини. Висока чутливість методу зумовлена властивостями саме його резонансної природи плазмон-поляритонного коливання. ППР-прилади застосовуються в лабораторних умовах і є потенційна можливість подальшого зменшення габаритних розмірів для використання в польових умовах. Застосування ППР в ІЧ-області спектра має ряд переваг, а саме: світло лазера проникає глибше в зразок, виникає можливість досліджувати речовини, які непрозорі у видимій області, але прозорі в інфрачервоній, що надає змогу працювати з більшими об'єктами дослідження, забезпечує вужчу характеристику ППР, що надає можливість точніше визначити кут мінімуму ППР, а також потребує нанесення тоншого шару золота на скляний чип, що зменшує вартість аналізу. В огляді проаналізовано літературні джерела та визначено перспективи розвитку приладів і методів на основі ІЧ ППР, розглянуто перспективні матеріали чутливого елемента та призми повного внутрішнього відбиття приладу за схемою Кретчмана. Визначено, що окрім благородних металів (золота і срібла), перспективу використання як матеріалів для виготовлення чутливого елемента сенсора мають провідні оксиди металів ІТО, ZnO, CdO:Dy. Проаналізовано їх відповідність вимогам до матеріалів для підтримання ППР. Показано, що найбільшу перспективу має CdO:Dy через достатню рухливість та густину носіїв заряду. Але на практиці найбільш поширене застосування золота та срібла, для яких потрібно визначити оптимальні товщини для ІЧ-діапазону ППР. Призми повного внутрішнього відбиття (далі - призми) в ППР-приладах за схемою Кретчмана зазвичай виготовляються зі скла, але для ІЧ-діапазону доцільно розглядати й інші матеріали, які менш чутливі до температурного впливу ІЧ-лазера. В роботі проаналізовано залежність параметрів плазмонного резонансу від матеріалу призми. Показано можливість використання для виготовлення призми не лише різних марок традиційного скла, але і склокераміки з практично нульовим коефіцієнтом термічного розширення, напівпровідникового кремнію та халькогенідного скла.


Індекс рубрикатора НБУВ: В371.35 с

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж60673 Пошук видання у каталогах НБУВ 
Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
(cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
 
Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського
Відділ наукового формування національних реферативних ресурсів
Інститут проблем реєстрації інформації НАН України

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського