РЕФЕРАТИВНА БАЗА ДАНИХ "УКРАЇНІКА НАУКОВА"
Abstract database «Ukrainica Scientific»


Бази даних


Реферативна база даних - результати пошуку


Вид пошуку
Пошуковий запит: (<.>ID=REF-0000828313<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 1

Колесник В. 
Визначальні риси говірки села Делени (Бессарабія) / В. Колесник // Проблеми слов'янознавства : зб. наук. пр.. - 2021. - Вип. 70. - С. 129-137. - Бібліогр.: 136 назв. - укp.

Досліджено основні фонетичні, морфологічні та лексичні маркери говірки с. Делень Арцизького району Одеської області, яка належить до північно-східних болгарських говірок балканського типу. Село засноване у 1830 р. біля колишнього татарського селища Давлет-Агач переселенцями з с. Делени, що на території Туреччини. На фонетичному рівні це рефлекси ятя, стабільність консонантів "х" і "ф", йотація голосних на початку слова та ін. Диференціює говірки так звана культурна лексика, зокрема назви міфічних персонажів, обрядова термінологія, деякі назви тварин, наприклад, ласиці червена мишка. Якщо лексеми таласъми, амудиви, орисници, ирменки відомі майже в усіх болгарських говірках, то лексема караконджол функціонує переважно в південно-східних болгарських говірках. Серед раритетних варто відзначити лексему стрел, зафіксовану в деленській говірці у значенні "сильний вітер". Диференціює говірки і весільна термінологія, зокрема лексема уставани, яка в інших бессарабських болгарських говірках не трапляється. Одним із маркерів деленської весільної термінології є лексема ч пани "короткий танець". До раритетних лексем, які зберігають староболгарські форми та значення, належить назва равлика в деленській говірці - оли-боли. Здійснений аналіз надає підстави стверджувати, що субетнічні елементи говірок є дуже стійкими. Болгарські переселенські говірки не є конгломератом різних говірок, так званого койне, це різні говірки, вони різняться в основному фонетичними та лексичними особливостями: носії говірок досі зберігають діалектні риси материкових говірок.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш141.62-672.2

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж62333 Пошук видання у каталогах НБУВ 
Повний текст  Наукова періодика України 
Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
(cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
 
Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського
Відділ наукового формування національних реферативних ресурсів
Інститут проблем реєстрації інформації НАН України

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського