РЕФЕРАТИВНА БАЗА ДАНИХ "УКРАЇНІКА НАУКОВА"
Abstract database «Ukrainica Scientific»


Бази даних


Реферативна база даних - результати пошуку


Вид пошуку
Пошуковий запит: (<.>ID=REF-0000828326<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 1

Тарасенко Т. Є. 
Клінічне значення поліморфізмів гена рецептора естрогену у хворих на метастатичний люмінальний (Her2-негативний) рак грудної залози = Clinical significance of estrogen receptor gene polymorphisms in patients with metastatic luminal (Her2-negative) breast cancer / Т. Є. Тарасенко // Укр. радіол. та онкол. журн. - 2022. - 30, № 2. - С. 50-61. - Бібліогр.: 16 назв. - укp.

Сигнальний естрогеновий шлях є складним біологічним процесом, що контролює проліферацію клітин, апоптоз, інвазію, ангіогенез тощо, у хворих на люмінальні підтипи раку грудної залози (РГЗ). У випадку селекції пухлинних клітин, що містять мутацію у гені рецептора естрогену 1 типу (ESR1), даний рецептор стає активним незалежно від зовнішніх сигналів. Для гена ESR1 відома низка однонуклеотидних поліморфізмів, зокрема ESR1 A-351G, ESR1 T-397C, які здатні підвищувати транскрипцію цих генів. Набуті мутації в лігандзв'язувальному домені гена ESR1 є частими драйверами стійкості до гормонотерапії (ГТ) інгібіторами ароматази (ІА). Аналіз мутацій генів естрогенових рецепторів (ER) у циркулюючій ДНК може виступати у ролі сурогатного тесту визначення гормонорезистентності та прогнозування перебігу метастатичного люмінального РГЗ. Мета роботи - підвищити ефективність ГТ ІА у хворих на метастатичний люмінальний (Her2-негативний) РГЗ на підставі вивчення поліморфних варіантів гена ESR1 (A-351G, T-397C). Проведено проспективне когортне дослідження з участю 82 пацієнток із метастатичним люмінальним (Her2-негативним) РГЗ. Усі пацієнтки розпочинали прийом нестероїдних ІА - летрозол 2,5 мг чи анастрозол 1,0 мг щоденно. На тлі ГТ ІА пацієнтам у разі прогресування захворювання або через 12 міс. лікування проведено аналіз поліморфізмів A-351G (rs9340799) і T-397C (rs2234693) у 1 інтроні гена ESR1 у периферичній крові методом полімеразної ланцюгової реакції (ПЛР), з наступним розподіленням на дві групи: I основна група (прогресування до 12 міс. ГТ) та ІІ контрольна група (прогресування після 12 міс. ГТ). Статистичну обробку матеріалу проводили з використанням пакета Medstatistica. Визначено статистично достовірну перевагу виявлення поліморфних варіантів 351 AG, 351 GG і 397 ТС, 397 СС гена ESR1 в основній групі хворих, ніж у контрольній (p << 0,001). Не встановлено зв'язку між анамнестичними даними пацієнтів (менопаузальний статус, індекс маси тіла, репродуктивна функція, прийом оральних контрацептивів, сімейний анамнез), крім супутньої гінекологічної патології (p << 0,05) і розвитком раннього прогресування захворювання на тлі ГТ ІА. Встановлено, що визначення мутацій гена ESR1 є доцільним додатковим фактором прогнозування ефективності ГТ ІА. Наявність поліморфних варіантів A-351G і T-397C за геном ESR1 статистично значуще збільшує ймовірність розвитку раннього прогресування на тлі гормонотерапії ІА, в середньому - у третини хворих із метастатичним люмінальним (Her2-негативним) РГЗ. Імуногістохімічних і клініко-анамнестичних даних недостатньо для визначення групи пацієнтів високого ризику резистентності до ГТ ІА.


Індекс рубрикатора НБУВ: Р569.133.1

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж14579 Пошук видання у каталогах НБУВ 
Повний текст  Наукова періодика України 
  Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
 
Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського
Відділ наукового формування національних реферативних ресурсів
Інститут проблем реєстрації інформації НАН України

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського