РЕФЕРАТИВНА БАЗА ДАНИХ "УКРАЇНІКА НАУКОВА"
Abstract database «Ukrainica Scientific»


Бази даних


Реферативна база даних - результати пошуку


Вид пошуку
Пошуковий запит: (<.>ID=REF-0000828366<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 1

Нестерук Т. М. 
Обгрунтування складу медичного олівця для профілактики та лікування захворювань шкіри і червоної облямівки губ / Т. М. Нестерук, Н. П. Половко // Вісн. фармації. - 2022. - № 2. - С. 26-31. - Бібліогр.: 22 назв. - укp.

Мета роботи - обгрунтування складу засобу у формі медичного олівця для профілактики та лікування захворювань шкіри й червоної облямівки губ. Під час опрацювання складу медичного олівця об'єктами дослідження були зразки, що містили олію кукурудзяну або олійний екстракт із суміші лікарської рослинної сировини (ЛРС), масло какао, воски (бджолиний, карнаубський, канделільський), ланолін, парафін у різних співвідношеннях та екстракт манго. Склад медичного олівця обгрунтовували за результатами визначення органолептичних, сенсорних (споживацьких) і фізико-хімічних властивостей (температура плавлення, твердість, намазування і адгезія (прилипання) мазка). Результати дослідження засвідчили, що твердість і температура плавлення олівців підвищуються зі збільшенням вмісту ущільнювачів і насамперед бджолиного й карнаубського восків і парафіну. Зростання вмісту цих компонентів знижує здатність до намазування та адгезію основи. Масло какао і ланонін у складі основи покращують адгезію і здатність до намазування олівця, однак не забезпечують необхідну твердість засобу. На підставі результатів дослідження фізико-хімічних і споживацьких властивостей обрано основи, до складу яких вводили екстракт манго й олійний екстракт із суміші ЛРС (шавлії листя, евкаліпту листя, нагідок квітки, ромашки квітки). З'ясовано, що введення екстрактів дещо підвищує температуру плавлення і твердість основи та знижує здатність до намазування олівця. Висновки: на підставі результатів дослідження температури плавлення, твердості, здатності до намазування та прилипання обрано склад воскожирової основи. Визначено вплив олійного екстракту суміші ЛРС й екстракту манго на властивості основи олівця. За результатами досліджень запропоновано склад медичного олівця для профілактики та лікування інфекційно-запальних захворювань шкіри й червоної облямівки губ: масло какао - 10 %, бджолиний віск - 10 %, ланолін - 5 %, карнаубський віск - 3 %, канделільський віск - 7 %, екстракт манго - 5 % та олійний екстракт суміші ЛРС - до 100,0.


Індекс рубрикатора НБУВ: Л663.3 + Р60-52 + Р661.24-52

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж14678 Пошук видання у каталогах НБУВ 
Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
(cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
 
Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського
Відділ наукового формування національних реферативних ресурсів
Інститут проблем реєстрації інформації НАН України

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського