РЕФЕРАТИВНА БАЗА ДАНИХ "УКРАЇНІКА НАУКОВА"
Abstract database «Ukrainica Scientific»


Бази даних


Реферативна база даних - результати пошуку


Вид пошуку
Пошуковий запит: (<.>ID=REF-0000828534<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 1

Стасик О. О. 
Фотосинтез і продуктивність: основні наукові досягнення та інноваційні розробки / О. О. Стасик, Д. А. Кірізій, Г. О. Прядкіна // Фізіологія рослин і генетика. - 2021. - 53, № 2. - С. 160-184. - Бібліогр.: 89 назв. - укp.

Фотосинтез становить основу продукційного процесу рослин, тому дослідження структури фотосинтетичного апарату та механізмів його функціонування і регуляції важливі для пошуку шляхів підвищення продуктивності сільськогосподарських культур. У роботі узагальнено результати досліджень науковців Інституту фізіології рослин і генетики НАН України у глобальному контексті вивчення ролі фотосинтезу в продукційному процесі та формуванні врожайності сільськогосподарських культур. Показано важливість раннього періоду досліджень у формуванні методичних засад вивчення процесу фотосинтезу рослин у лабораторних і природних умовах та з урахуванням його взаєморегуляції з процесами росту і розвитку, забезпеченістю мінеральним живленням тощо, шо заклав основи вітчизняної наукової школи з фізіології, біохімії та екології фотосинтезу. Висвітлено результати фундаментальних досліджень та інноваційні розробки, удостоєні Державних премій СРСР і УРСР, а також премій ім. М. Г. Холодного НАН України. Науковцями ІФРГ НАН України комплексно охарактеризовано структурно-функціональні особливості фотосинтетичного апарату на рівнях організації від субклітинного до ценотичного та механізми регуляції в донорно-акцепторній системі рослини у сучасних сортів озимої пшениці і визначено характеристики, що можуть слугувати фізіологічними маркерами високої продуктивності і посухостійкості. Встановлено, що висока продуктивність сучасних сортів озимої пшениці забезпечується подовженою тривалістю функціонування асиміляційного апарату ценозів у репродуктивний період вегетації, підвищеною активністю фотосинтезу та ефективністю використання сонячної радіації на рівні листка і посіву, а також поліпшеною здатністю стебла депонувати фотоасиміляти з подальшим їх використанням для наливання зерна. На основі одержаних результатів сформульовано і розвинуто концепцію авторегуляції фотосинтезу і стратегії розподілу асимілятів у донорно-акцепторній системі рослин як факторів оптимізації функціонування фотосинтетичного апарату та підвищення врожайності. Результати досліджень, проведених у ІФРГ НАН України, свідчать, що для подальшого генетичного вдосконалення нових сортів озимої пшениці необхідне підвищення активності фотосинтетичного апарату на рівні листка і посіву в тісному взаємозв'язку з оптимізацією росту і розподілу біомаси між органами рослини з урахуванням онтогенетичної динаміки продукційного процесу.


Індекс рубрикатора НБУВ: П147

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж61831 Пошук видання у каталогах НБУВ 
Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
(cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
 
Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського
Відділ наукового формування національних реферативних ресурсів
Інститут проблем реєстрації інформації НАН України

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського