РЕФЕРАТИВНА БАЗА ДАНИХ "УКРАЇНІКА НАУКОВА"
Abstract database «Ukrainica Scientific»


Бази даних


Реферативна база даних - результати пошуку


Вид пошуку
Пошуковий запит: (<.>ID=REF-0000828591<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 1

Шабалін Б. Г. 
Щодо застосування бентонітових глин Черкаського родовища для убезпечення захоронення РАВ у поверхневих/приповерхневих сховищах низькоактивних відходів: дослідження сорбційних властивостей бентонітів / Б. Г. Шабалін, К. К. Ярошенко, О. В. Марініч, І. Л. Колябіна, Н. Б. Міцюк, С. П. Бугера // Геохімія техногенезу. - 2021. - Вип. 6. - С. 33-44. - Бібліогр.: 25 назв. - укp.

Вивчення бар'єрних властивостей бентонітових глин Черкаського родовища (Україна) як найбільш перспективного матеріалу для ізолюючих бар'єрів поверхневих та приповерхневих сховищ низькоактивних радіоактивних відходів. Наведено опис Черкаського родовища бентонітів, зокрема найбільш перспективного II шару Дашуківської ділянки та склад і властивості природного та модифікованого содою (ПБА-20) бентоніту, які можуть бути використані для забезпечення безпеки довгострокового зберігання та захоронення РАВ. Наведено зображення скануючого електронного мікроскопа (СЕМ) зразків, визначено їх хімічний та мінеральний склад. Встановлено, що досліджуваний бентоніт за класифікацією є Al-Fe-монтморилонітом, а основними породоутворюючими мінералами є монтморилоніт (75 +- 3 мас. %) та кварц (20 - 25 мас. %). Інфрачервоні спектри бентонітів у діапазоні 4000 - 400 см<^>-1 є типовими для діоктаедричних Al-смектитів та практично однакові у природного та модифікованого зразків. Дериватографічний аналіз (ДТА) зразків бентонітів дає можливість дійти висновку, що модифікований бентоніт ПБА-20 має більшу термічну стійкість порівняно з природним, а загальна втрата маси зразків складає близько 10,31 % та 17,8 % відповідно. У процесі експериментального дослідження сорбції <^>137Cs з модельного розчину вод Чорнобильської зони відчуження (ЧЗВ) (мінералізація - 0,2 г/дм<^>3) встановлено, що рівновага у системі сорбент - розчин встановлюється протягом 12 - 14 год, а ступінь сорбції модифікованим бентонітом ПБА-20 складає до 93 %, природним бентонітом - на 7 - 10 % менше. Аналіз коефіцієнтів розподілу (Kd) також свідчить про вищу ефективність Na-модифікованого бентоніту в порівнянні з природним та про те, що іонний обмін є основним механізмом сорбції цезію. Збільшення рН вихідного розчину призводить до незначного збільшення ступеня сорбції. Ступінь сорбції <^>137Cs Na-модифікованим бентонітом практично не залежить від початкової концентрації Ca<^>2+ (від 16 до 160 мг/дм<^>3) та Na<^>+ у розчині (від 6 до 60 мг/дм<^>3), тоді як для природного бентоніту спостерігається зменшення ступеню сорбції <^>137Cs при збільшенні концентрації Na<^>+. Таким чином, бентонітові глини Черкаського родовища (Дашуківська ділянка, II шар) завдяки своїм бар'єрним властивостям можуть бути рекомендовані для влаштування протиміграційних інженерних бар'єрів сховищ РАВ, зокрема поверхневих / приповерхневих сховищ I та II черг комплексу виробництв "Вектор".



Шифр НБУВ: Ж72342 Пошук видання у каталогах НБУВ 
Повний текст  Наукова періодика України 
Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
(cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
 
Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського
Відділ наукового формування національних реферативних ресурсів
Інститут проблем реєстрації інформації НАН України

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського