РЕФЕРАТИВНА БАЗА ДАНИХ "УКРАЇНІКА НАУКОВА"
Abstract database «Ukrainica Scientific»


Бази даних


Реферативна база даних - результати пошуку


Вид пошуку
Пошуковий запит: (<.>ID=REF-0000828602<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 1

Чухрай Н. Л. 
Аномалії зубних рядів у структурі зубощелепних аномалій у дітей інтернатних закладів / Н. Л. Чухрай, О. І. Мартовлос, О. О. Машкаринець, І. С. Дубецька-Грабоус, М. Б. Фур // Вісн. стоматології. - 2023. - 47, № 1. - С. 9-14. - Бібліогр.: 13 назв. - укp.

Епідеміологічні обстеження дітей, проведені в різних регіонах України, свідчать про високу поширеність зубощелепних аномалій (ЗЩА) у всіх вікових періодах. Серед чинників ризику, які впливають на формування ЗЩА у дитячому віці, важливе місце займають соматична патологія, екологічні, спадкові, зокрема, соціально-побутові фактори, оскільки мають суттєвий вплив стан стоматологічного здоров'я. ЗЩА, які не виявлені та не усунені на етапі формування в тимчасовому та змінному прикусі, розвиваються у тяжкі форми в постійному прикусі. У зв'язку з цим, важливим є раннє виявлення ЗЩА та їх чинників ризику у дітей. Вихованці інтернатних закладів - категорія дітей, які вимагають особливого підходу в цьому плані, оскільки значна їх кількість має обтяжену спадковість, вроджену або набуту на ранніх етапах розвитку, соматичну та психічну патологію. Тому вивчення та аналіз поширеності ЗЩА, зокрема аномалій зубних рядів, серед різних груп дитячого населення, а особливо серед дітей із шкіл інтернатного типу, повинні стати основою для прогнозування та попередження тяжких форм ЗЩА. Мета дослідження - вивчення поширеності аномалій зубних рядів у дітей інтернатних закладів. Для вивчення поширеності аномалій зубних рядів обстежено 528 дітей 7 - 12-річного віку, які проживали та навчалися в інтернатних закладах м. Львова та с. Стрілки, м. Самбора, с. Жовтанці Львівської області (основна група) та 122 дитини загальноосвітньої школи N 1 м. Львів, які склали контрольну групу. Характер аномалій зубних рядів оцінювали за класифікацією Калвеліса Д. А. (1957). Визначено, що поширеність ЗЩА у дітей шкіл інтернатного типу є значно вищою (84,09 +- 1,59 %) у порівнянні з дітьми із загальноосвітніх шкіл (66,39 +- 4,28 %, p << 0,001). Найчастіше у дітей із ЗЩА зустрічаються аномалії зубних рядів: в основній групі - у 93,35 % обстежених, у контрольній групі - у 60,49 %. Серед дітей основної групи із аномаліями положення окремих зубів оральне положення зустрічається, в середньому, у 18,34 +- 6,39 %, вестибулярне положення у 16,89 +- 6,19 %, тортоаномалія - у 15,92 +- 6,10 %, супраоклюзія - у 8,21 +- 4,48 %, мезіальне положення - у 7,10 +- 4,36 %, дистальне - у 5,63 +- 3,69 %, інфраоклюзія - у 3,10 +- 2,46 %, та транспозиція - у 1,14 +- 1,12 %. Результати дослідження свідчать, що скупченість зубів як на верхній щелепі, так і на нижній визначено дещо частіше (6,52 +- 3,88 % та 15,35 +- 6,08 %, відповідно) у дітей основної групи в порівнянні із дітьми контрольної групи. Серед аномалій форми зубних рядів домінує звуження (12,20 +- 5,29 %) та V - подібна форма зубного ряду (10,44 +- 5,24 %). Висновки: отже, результати проведених досліджень свідчать про високу поширеність аномалій зубних рядів у структурі ортодонтичної патології у дітей інтернатних закладів, що становить 93,35 %. Отримані дані свідчать про гостру необхідність потреби у ортодонтичному лікуванні у дітей даної категорії та необхідності раннього виявлення факторів ризику формування ЗЩА.


Індекс рубрикатора НБУВ: Р11(4УКР)026.426.6 + Р665.605.0

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж14683 Пошук видання у каталогах НБУВ 
Повний текст  Наукова періодика України 
Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
(cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
 
Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського
Відділ наукового формування національних реферативних ресурсів
Інститут проблем реєстрації інформації НАН України

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського