РЕФЕРАТИВНА БАЗА ДАНИХ "УКРАЇНІКА НАУКОВА"
Abstract database «Ukrainica Scientific»


Бази даних


Реферативна база даних - результати пошуку


Вид пошуку
Пошуковий запит: (<.>ID=REF-0000829225<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 1

Klepach H. 
Assessment of ecotoxical state of technologically modified edaphotopes with waste of oil refinery with the Allium-test method = Оцінка екотоксичного стану техногенно-змінених едафотопів відходами нафтопереробного заводу методом Allium-тесту / H. Klepach, N. Holub, O. Lupak // Вісн. Львів. ун-ту. Сер. біол. - 2021. - Вип. 84. - С. 84-93. - Бібліогр.: 20 назв. - англ.

Досліджено екотоксичний стан техногенно-змінених едафотопів відходами нафтопереробного заводу методом Allium-тесту. Матеріалом для досліджень слугували зразки едафотопів, відібрані на глибині 15 - 20 см зі семи дослідних ділянок, розміщених на відстані 10 - 200 м від поверхневих сховищ відходів нафтопереробного заводу. У Allium-тесті виявлено, що зразки едафотопів ділянок, локалізованих на відстанях 10 - 50 м від сховищ відходів нафтопереробного заводу, є токсичними. Зокрема, їх водні витяжки спричиняли фіто-, цито- і генотоксичну дії середнього й високого рівнів стосовно ростової та проліферативної активності корінців цибулин Allium сepa сорту Stuttgarter Riesen. У ростовому Allium-тесті зазначені витяжки едафотопів спричиняли потемніння корінців і почорніння їхніх кінчиків (на противагу світлим корінцям зі світлими кінчиками у контролі). До того ж їх ростова активність на водних витяжках едафотопів була знижена в 1,71 - 3,5 разу залежно від їх локації та віддаленості від поверхневого сховища відходів нафтопереробного заводу. Фітотоксичність водних витяжок досліджених едафотопів стосовно A. сepa є вище середнього і високого рівнів, а толерантність корінців тест-об'єкта до них знижується до 29 - 52 % порівняно з контролем. Мітотична активність апікальної меристеми корінців цибулин A. сepa також знижується. Зокрема, їх мітотичні індекси спадають до 51,05 - 63,57 % (за норми 82,34 %), а індекси цитотоксичності зростають до 22,8 - 48,0 %, що свідчить про середній рівень цитотоксичності досліджених едафотопів на проліферативну активність тест-об'єкта. За допомогою анателофазного методу і мікроядерного тесту показано, що частота хромосомних аберацій і поява мікроядер у клітинах апікальної меристеми корінців A. сepa є вищою у 3,34 - 5,20 разу порівняно з контролем, а це вказує на середній і високий рівні генотоксичності досліджених едафотопів. Едафотопи, розташовані на відстані 100 - 200 м від поверхневих сховищ відходів нафтопереробного заводу, мають слабку фіто-, цито- і генотоксичну дію, яка є близькою до фонового рівня.



Шифр НБУВ: Ж28852:Б. Пошук видання у каталогах НБУВ 
Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
(cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
 
Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського
Відділ наукового формування національних реферативних ресурсів
Інститут проблем реєстрації інформації НАН України

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського