РЕФЕРАТИВНА БАЗА ДАНИХ "УКРАЇНІКА НАУКОВА"
Abstract database «Ukrainica Scientific»


Бази даних


Реферативна база даних - результати пошуку


Вид пошуку
Пошуковий запит: (<.>ID=REF-0000829231<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 1

Мекіч М. 
Оксидоредуктазна активність грунтів в умовах нафтового забруднення та фіторемедіації / М. Мекіч, Л. Буньо, О. Терек // Вісн. Львів. ун-ту. Сер. біол. - 2021. - Вип. 85. - С. 35-44. - Бібліогр.: 37 назв. - укp.

Досліджено вплив нафтового забруднення і фіторемедіації за участю рослин кукурудзи (Zea mays L.) та бобу (Vicia faba var. Minor) на оксидоредуктазну активність грунтів. Дрібноділянковий дослід проведено в польових умовах. Нафту вносили у грунт у кількості 50 мл на 1 кг грунту (4,2 %). Ферментативну активність грунту визначали на першому етапі досліду - до висаджування рослин і появи сходів (10-та, 22-га і 30-та доба) та другому етапі з вегетацією фіторемедіантів (65-та і 95-та доба). Показано, що каталазна активність (КА) грунту знижувалася на початковому етапі забруднення та зростала на другому за дії нафтового забруднення грунту порівняно з контролем. Зниження ферментативної активності грунту може свідчити про пригнічення активності мікрофлори грунту внаслідок токсичного впливу нафтових вуглеводнів для мікрофлори грунту, відновлення ферментативної активності - про зменшення токсичного впливу нафти зі зростанням тривалості забруднення. Встановлено головний ефект впливу рослин, тобто КА була більшою для грунтів із рослинами, ніж без рослин. Ефект впливу рослин кукурудзи на КА для нафтозабрудненого грунту був більший, ніж для грунту без рослин (достовірний ефект взаємодії p << 0,01). Дегідрогеназна активність (ДА) нафтозабрудненого грунту знижувалася протягом усього досліджуваного періоду порівняно з контрольним грунтом. Головний ефект впливу рослини на ДА грунту був статистично значущим (p << 0,05). Для нафтозабрудненого грунту стимулюючий вплив рослин бобу був більший, ніж для грунту без нафти (достовірний ефект взаємодії p << 0,05). Ефект взаємодії між нафтою та рослинами може бути пов'язаний із оптимізацією умов грунтового середовища у кореневій зоні рослин для життєдіяльності мікроорганізмів, що інтенсифікує використання останніми нафтових вуглеводнів як субстрату для живлення. Поліфенолоксидазна активність грунту знижувалася на 95-ту добу за дії нафтового забруднення грунту порівняно з контролем. У грунті без нафти стимулювальний вплив на активність даного ферменту мали рослини Z. mays та V. faba порівняно з грунтом без рослин, для нафтозабрудненого грунту - лише рослини Z. mays порівняно із забрудненим грунтом з рослинами. Збільшення ферментативної активності грунту за участю рослин свідчить про практичну доцільність використання їх для ремедіації нафтозабруднених грунтів.



Шифр НБУВ: Ж28852:Б. Пошук видання у каталогах НБУВ 
Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
(cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
 
Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського
Відділ наукового формування національних реферативних ресурсів
Інститут проблем реєстрації інформації НАН України

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського