РЕФЕРАТИВНА БАЗА ДАНИХ "УКРАЇНІКА НАУКОВА"
Abstract database «Ukrainica Scientific»


Бази даних


Реферативна база даних - результати пошуку


Вид пошуку
Пошуковий запит: (<.>ID=REF-0000829234<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 1

Кияк В. 
Трансформаційні процеси в альпійських фітоценозах Українських Карпат за умов заповідання та кліматичних змін / В. Кияк, В. Штупун // Вісн. Львів. ун-ту. Сер. біол. - 2021. - Вип. 85. - С. 59-69. - Бібліогр.: 25 назв. - укp.

Досліджено типові альпійські фітоценози Українських Карпат: лежачеко-стричники, зігнутоосочники, трироздільноситничники, лохинники, рододендронники і сеслерієвники, а також відкриті хіонофільні угруповання. Унаслідок порівняльних досліджень протягом 1982 - 2021 рр. серед альпійських фітоценозів найменші зміни структури, рясності й ценозоутворюючих позицій видів встановлено в угрупованнях із домінуванням Juncus trifidus, Vaccinium uliginosum, Rhododendron myrtifolium і Sesleria coerulans, зокрема, в угрупованнях Juncetum cetrario-myrtillosum, Uliginetum cetrariosum, Rhodoretum calamagrostiosum і Seslerietum cariceto-festucosum. Водночас у лежачекостричниках і зігнутоосочниках значно знизилася позиція домінантів. Лежачекостричники зазнають розпаду і заміни іншими фітоценозами з домінуванням Juniperus communis subsp. alpina, Vaccinium myrtillus, V. vitis-idaea, V. uliginosum і Calamagrostis villosa. Протягом останнього десятиліття відбуваються кардинальні перебудови зігнутоосочників. На відміну від вирішального впливу остпасторальних демутаційних процесів на деградацію лежачекостричників, зміни фітоценозів осоки зігнутої зумовлені передусім кліматогенно. Встановлено, що в альпійському поясі лежачекостричники не належать до корінних первинних фітоценозів, а є вторинними пасторально зумовленими похідними сукцесійними стадіями первинних угруповань інших асоціацій. Швидка позитивна динаміка протягом останніх десяти років таких мезохіонофільних видів, як Veronica alpina, Gnaphalium supinum, Soldanella hungarica, Luzula spadicea і, водночас, негативні зміни популяцій облігатних хіонофілів Cerastium cerastoides і Saxifraga carpatica вказують на трансформаційні процеси всередині угруповань, приурочених до площ під тривалим і глибоким сніговим покривом. Ці процеси свідчать про швидкі сукцесійні зміни під впливом збільшення вегетаційного періоду внаслідок скорочення тривалості залягання снігового покриву на території хіонофільних фітоценозів, що зумовлене сучасними змінами клімату, насамперед потеплінням.



Шифр НБУВ: Ж28852:Б. Пошук видання у каталогах НБУВ 
Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
(cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
 
Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського
Відділ наукового формування національних реферативних ресурсів
Інститут проблем реєстрації інформації НАН України

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського