РЕФЕРАТИВНА БАЗА ДАНИХ "УКРАЇНІКА НАУКОВА"
Abstract database «Ukrainica Scientific»


Бази даних


Реферативна база даних - результати пошуку


Вид пошуку
Пошуковий запит: (<.>ID=REF-0000829298<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 1

Овсак О. С. 
Про висотну залежність об'ємного коефіцієнта розсіяння аерозолю в атмосфері Сатурна. II. Широтні пояси північної півкулі / О. С. Овсак, А. М. Карімов, П. Г. Лисенко // Кінематика і фізика небес. тіл. - 2021. - 37, № 4. - С. 18-34. - Бібліогр.: 35 назв. - укp.

Для п'яти широтних поясів північної півкулі Сатурна визначено висотні залежності об'ємного коефіцієнта розсіяння аерозолю і побудовано ймовірну вертикальну структуру аерозольної складової у діапазоні атмосферного тиску 0,06 - 10 бар. Для цієї мети використано результати аналізу даних спектрофотометричних вимірювань у 2015 р. широтних поясів 17N, 33N, 49N, 66N і 80N планети-гіганта у смугах поглинання метану на 727 нм і 619 нм з нашої попередньої роботи. У дослідженому діапазоні висотних рівнів атмосфери Сатурна виявлено повсюдну наявність аерозолів, без ознак значних чисто газових прошарків. Найбільші значення об'ємного коефіцієнта розсіяння аерозолю <$E 2~cdot~10 sup -6~roman см sup -1> отримано для середньоширотного поясу 49 N, а найменші - 10<^>-8 см<^>-1 - для приполярного поясу 80N. У дослідженому висотному діапазоні атмосфери виявлено чотири ділянки аерозольних згущень, у межах яких об'ємний коефіцієнт розсіяння аерозолю досягає максимальних значень. Наявність часток найпотужнішого в атмосфері Сатурна аерозольного шару виявлено на висотному рівні з тиском 0,06 бар. Із зануренням у глибину атмосфери об'ємний коефіцієнт розсіювання аерозолю збільшується до максимальних значень. Тут у всіх досліджених широтних поясах, крім 80N, формуються два найвищі згущення, у яких максимуми об'ємного коефіцієнта розсіяння атмосферного аерозолю розміщені біля висотних рівнів зі значеннями тиску 0,26 бар і 0,45 бар. Ці згущення розділені по висоті прошарком менш щільного аерозолю. При подальшому зануренні в атмосферу у діапазоні тиску 0,45 - 2 бар об'ємний коефіцієнт розсіяння аерозолю значно зменшується. На цій висотній ділянці атмосфери в усіх широтних поясах, крім 80N, виявлено третє за порядком згущення аерозолю, де максимуми об'ємного коефіцієнта розсіяння аерозолю розміщені біля рівня з тиском 1 бар. Ще глибше, в діапазоні атмосферного тиску 2 - 6 бар, виявлено четверте за порядком, значно розтягнуте по висоті аерозольне згущення. Воно складається з верхньої та нижньої частин, в яких максимуми об'ємного коефіцієнта розсіяння аерозолю розташовуються довкола рівнів з тиском 2,7 бар й 4,4 бар відповідно. При обчисленнях використано модельні параметри аерозольних часток: ефективний радіус 1,4 мкм і дисперсія 0,07 для функції модифікованого гамма-розподілу часток по розмірах та дійсна частина комплексного показника заломлення 1,44. Ці модельні характеристики аерозолів ймовірно є близькими до усереднених значень параметрів реальних часток у дослідженій висотній частині атмосфери Сатурна в широтному поясі 66N, а також для діапазону тиску 0,06 - 1,5 бар атмосфери у поясі 33N. Водночас виявлено ознаки ймовірних значних відмінностей модельних та реальних параметрів аерозольних часток на усіх досліджених висотних рівнях атмосфери у широтних поясах 17N і 49N.


Індекс рубрикатора НБУВ: В654.22-42

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж14258 Пошук видання у каталогах НБУВ 
Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
(cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
 
Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського
Відділ наукового формування національних реферативних ресурсів
Інститут проблем реєстрації інформації НАН України

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського