РЕФЕРАТИВНА БАЗА ДАНИХ "УКРАЇНІКА НАУКОВА"
Abstract database «Ukrainica Scientific»


Бази даних


Реферативна база даних - результати пошуку


Вид пошуку
Пошуковий запит: (<.>ID=REF-0000829310<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 1

Чорногор Л. Ф. 
Тепловий ефект сонячного затемнення 10 червня 2021 р. у приземній атмосфері / Л. Ф. Чорногор // Кінематика і фізика небес. тіл. - 2021. - 37, № 6. - С. 34-48. - Бібліогр.: 44 назв. - укp.

Особливість сонячного затемнення (СЗ) 147 сароса полягала в тому, що воно було кільцеподібним. СЗ почалося 10 червня 2021 р. о 08:12:20 UT, а закінчилося о 13:11:19 UT. Кільцеве СЗ спостерігалося з 09:49:50 UT до 11:33:43 UT. Фаза максимального покриття диска Сонця мала місце з 10:33:16 до 10:36:56 UT. Затемнення почалося над територією Канади. Тінь рухалась через Гренландію (де відзначалася найбільша фаза), Північний Льодовитий океан, Північний полюс, острів Нова Сибір і Росію. Часткове СЗ відмічалося у Монголії, на більшій частині Китаю, на північному сході США, на півночі Аляски, у всьому Північному Льодовитому океані, у північній частині Атлантики. Часткове СЗ спостерігалося і на більшій частині України. Виняток склали лише південні частини Одеської, Миколаївської та Херсонської областей, а також Крим. Мета роботи - виклад результатів спостереження теплового (температурного) ефекту СЗ 10 червня 2021 р. в Харкові у приземній атмосфері, а також результатів порівняння теплових ефектів восьми затемнень, які спостерігалися в одній і тій же місцевості у 1999 - 2021 рр. Спостереження ефектів у приземній атмосфері виконано в Радіофізичній обсерваторії Харківського національного університету ім. В. Н. Каразіна (поблизу м. Харків). Вимірюванням підлягали температура, тиск, вологість повітря, напрямок і сила вітру. Точність вимірювання температури становила 0,1 <$E symbol Р>C. Оцінено енергетичні характеристики сонячних затемнень. Показано, що в результаті затемнення внутрішня енергія газу у приземній атмосфері зменшується приблизно на <$E 5,3~cdot~10 sup 18> Дж, чому відповідає середня потужність 1,2 ТВт. Питомі значення енергії і потужності становлять 4,5 кДж/м<^>3 і 1,4 Вт/м<^>3. Проведено спостереження варіацій температури повітря у приземній атмосфері в день сонячного затемнення та в контрольні дні, а також виконаний аналіз цих варіацій. Проаналізовано стан атмосферної погоди в день затемнення та сусідні з ним дні. Відзначено, що стан погоди був не дуже сприятливим для спостережень теплового ефекту затемнення. Оцінено охолодження атмосфери поблизу фази максимального покриття диска Сонця. Зменшення температури становило близько 1 <$E symbol Р>C. Проведено порівняльний аналіз температурного ефекту у приземній атмосфері для восьми сонячних затемнень, які спостерігались в одній і тій же обсерваторії в 1999 - 2021 рр. Відмінності ефектів пояснюються різними сезонами року, часом доби, наявністю хмарної структури, станом поверхні Землі і різною інтенсивністю атмосферної конвекції.


Індекс рубрикатора НБУВ: В652.6

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж14258 Пошук видання у каталогах НБУВ 
Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
(cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
 
Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського
Відділ наукового формування національних реферативних ресурсів
Інститут проблем реєстрації інформації НАН України

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського