РЕФЕРАТИВНА БАЗА ДАНИХ "УКРАЇНІКА НАУКОВА"
Abstract database «Ukrainica Scientific»


Бази даних


Реферативна база даних - результати пошуку


Вид пошуку
Пошуковий запит: (<.>ID=REF-0000829784<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 1

Skuibida V. 
Quality indicators of multicomponent dairy-vegetable concentrates = Показники якості полікомпонентних молочно-рослинних концентратів / V. Skuibida, O. Onopriichuk, A. Tymchuk, N. Soloviov, O. Grek // Ukr. Food J. - 2022. - 11, № 2. - С. 247-258. - Бібліогр.: 257 назв. - англ.

Шляхами вирішення проблеми білкової недостатності можуть бути ефективна переробка молока з раціональним використанням його компонентів, пошук нових джерел протеїну, часткова заміна білків тваринного походження на рослинні. Молочно-рослинний концентрат отримували з молочно-рослинної суміші методом термокислотного осадження білків. Вихід (масу) визначали ваговим методом - зважували зразок після самопресування концентрату, що отримували з 1 дм<^>3 молочно-рослинної суміші. Визначення активності води модельних проб концентратів проводили на гігрометрі. Результати визначень виходу концентратів, їх фізико-хімічних та органолептичних показників підтвердили можливість часткової заміни знежиреного молока на сироватково-рослинну суспензію з плодами арахісу Arachis hypogaea на рівні 7:3 в сумішах для термокислотного осадження білків. Молочно-рослинні концентрати мали більш розвинену просторову конфігурацію у порівнянні з контролем. Саме "каркас" зразків, отриманих із максимальним вмістом рослинного коагулянту, обумовлює більшу жорсткість структури і тому забезпечує найкращі структурно-механічні характеристики та, відповідно, вологоутримувальну здатність. За показником активності води (Aw від 0,974 до 0,955), що відображає вплив ферментативних, мікробіологічних та інших процесів інтенсивності реакцій, спрогнозовані раціональні умови зберігання молочно-рослинних концентрів - температура 4 +- 2 <^>oC і тривалість 72 год. Визначено, що випаровування основної частини вологи з білково-рослинного концентрату відбувалося повільніше на 3 +- 0,5 хв у порівнянні з молочно-білковим завдяки вмісту білків і вуглеводів Arachis hypogaea, які зв'язують вільну вологу. Доведено доцільність використання плодів Arachis hypogaea у сумішах для термокислотного осадження білків з отриманням молочно-рослинних концентратів із відповідними функціональними властивостями, підвищеною біологічною цінністю за рахунок більш збалансованого амінокислотного складу.


Індекс рубрикатора НБУВ: Л959.3 + Л974

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж43715 Пошук видання у каталогах НБУВ 
Повний текст  Наукова періодика України 
Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
(cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
 
Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського
Відділ наукового формування національних реферативних ресурсів
Інститут проблем реєстрації інформації НАН України

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського