РЕФЕРАТИВНА БАЗА ДАНИХ "УКРАЇНІКА НАУКОВА"
Abstract database «Ukrainica Scientific»


Бази даних


Реферативна база даних - результати пошуку


Вид пошуку
Пошуковий запит: (<.>ID=REF-0000829793<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 1

Shulga O. 
Ecological packaging materials for bakery and confectionery products based on a new pectin modification = Екологічний пакувальний матеріал для хлібобулочних і кондитерських виробів на основі нової модифікації пектину / O. Shulga, S. Hrybkov, S. Shulga // Ukr. Food J. - 2022. - 11, № 3. - С. 390-402. - Бібліогр.: 400 назв. - англ.

Одним із природних полімерів, який доцільно використовувати у виробництві біодеградабельних плівок, є пектин, модифікаційній потенціал якого на сьогодні не вичерпано з метою зміни його властивостей. Матеріали і методи. Пектин, полівініловий спирт (ПВС, E 1203), гліцерин (E 422), олеїнова кислота. Паропроникність плівки визначали за BS EN 12086:1997, фізико-механічні властивості (міцність, МПа; подовження, %) плівок - на універсальній випробувальній машині TIRAtest-2151. ІЧ-спектроскопію проводили на пристрої фірми Nexus-475 Nicolet. Ефективність проведеної модифікації пектину підтверджено за допомогою ІЧ-спектроскопії та елементного аналізу. Так, утворення аміду пектину можна оцінити за смугою <$Enu>(C-N) за 1333 см<^>-1. На відміну від продукту реакції з амоніаком, із карбамідом утворення сольових груп чітко не простежується. Зникнення смуги деформаційних ножичних коливань NH2-групи за 1592 см<^>-1, а також зсув смуги валентних коливань C = O та C - N карбаміду може свідчити про утворення ковалентного зв'язку між карбамідом і пектином. Дані елементного аналізу свідчать, що етерифікація пектину амоніаком, як і карбамідом, відбулася. Результати дослідження фізико-механічних і бар'єрних властивостей показують, що міцність плівки збільшується з 20,0 до 32,4 МПа за умови збільшення вмісту модифікованого пектину амоніаком у складі плівки з 0,5 до 4,5 %. Показник подовження плівки зростає за умови збільшення модифікованого пектину в складі плівки, а паропроникність зменшується зі збільшенням вмісту модифікованого пектину у складі плівки з 6,1 до 4,3 мг/(м-год-<$E kapa>Па). Пектин, модифікований карбамідом, здійснює аналогічний вплив на властивості плівки, як і пектин, модифікований амоніаком. Проте утворена плівка більш міцна, що пояснюється утворенням водневих зв'язків між вільною аміногрупою карбаміду та OH-групами полігалактоуронової кислоти. За допомогою ІЧ-спектроскопії та елементного аналізу підтверджено проведену модифікацію пектину амоніаком і карбамідом.


Індекс рубрикатора НБУВ: Л719.46

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж43715 Пошук видання у каталогах НБУВ 
Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
(cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
 
Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського
Відділ наукового формування національних реферативних ресурсів
Інститут проблем реєстрації інформації НАН України

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського